| Hfhaffj a întrebat:

Am și eu o problemă și sunt puțin cam confuz și speriat. Acum ceva timp am făcut dragoste cu iubita mea, pentru amândoi a fost prima dată, dar am avut grijă să ne protejăm, chiam am fost atent sa ma uit la prezervativ si înainte Și după actul sexual, plus ca inainte Sa imi dau drumul Am scos o pentru si mai multa siguranță. Acum de curând iubita mea prezintă niște simptome, îi este rău destul de des, cam la 2 zile, mai mereu seara, o doare capul și are niște crampe. Faza este că nu putem să știm sigură daca e sau nu însărcinată pentru ca ea are niște dereglari, de vreun an, înainte cu mult sa o facem are problema asta și nu i vine ciclul in aceeași perioadă, uneori îi întârzie și cu cate o lună și ceva, deci nu putem să știm asta.Si sincer sunt puțin panicat, adică am avut atâta grijă, ne am protejat, am și verificat si părea totul super ok si chiar nu ma gândeam la asta. Ma simt super frustrat. Dacă cineva este in cunoștință de cauză rog sa imi explice si mie care sunt șansele să fie însărcinată. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Are probleme de sanatate

| AFR81 a răspuns:

Sincer, v-ati panicat degeaba. E de inteles, sunteti la inceput, insa ar trebui sa va scoateti cat mai repede din cap asta. Daca tot ceea ce ai spus tu aici s-a respectat, si cred ca asa a fost, sansele ca iubita ta sa ramana insarcinata sunt 0. Chiar si daca ati fi facut neprotejat, sansele ar fi fost mici pentru ca trebuie respectate anumite conditii. Chiar daca tindem sa credem asta, sa stii ca o sarcina nu se formeaza asa, una-doua. O sa iti explice, probabil, corbulabrosu din punct de vedere stiintific, biologic. Acele simptome ale prietenei tale sunt din cu totul alte cauze. Lasati grijile deoparte si bucurati-va de relatia voastra.

| SkyPilot a răspuns:

Sansele sunt minuscule. Doar daca ati facut cine stie ce greseala si nu ati observat.
Cand fata o face prima data, poate avea schimbari hormonale care provoaca tot felul de simptome.
Parerea mea este sa stati linistiti. Asteptati sa ii vina menstruatia. Abia daca are o intarziere de 7-10 zile, sa faca un test de sarcina.
Dar asa cum am zis, probabilitatea unei sarcini in conditiile descrise este mult sub 1%.

| ibaal a răspuns:

Daca ai avut si prezervativ si ti-ai dat drumul afara...ce mai vrei!?
Poate ii vine ciclul si se simte rau...dar, nu e gravida!