| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema si va rog din suflet sa ma ajutati : pe lenjeria de corp ( chiloti) a aparut o pata alba, cam sarboasa, ce inseamna asta? ( eu am 11 ani si nu mi-a venit ciclul )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este secretia normala vaginala. Ea apare cu 1-2 ani inaintea primei menstruatii. Nu trebuie sa te ingrijorezi, trebuie doar sa ai mai multa grija la igiena: sa te speli de doua ori pe zi plus dupa fiecare scaun, sa iti schimbi des chilotul (adica la maxim 12 ore) si sa iti calci chilotii si pijamalele de fiecare data.

| Zenithf a răspuns:

Inseamna ca se apropie. Secretia asta apare de obicei cu 1-2 luni inainte de prima menstruatie. Bea ceai de coada soricelului pentru reglarea ciclului si ca sa nu ai probleme mari la menstruatie. "fetelor tinere le este recomandat sa beie o cana de ceai (de coada soricelului) dimineata inainte de masa, timp de 1 luna" nu mai stiu de unde am citit asta, de pe net de undeva. happy

| Jane a răspuns:

Nu te teme, este perfect normal. Poti citi mai multe informatii aici: www.noifetele.ro. Sper ca te-am ajutat!

| TeoPT a răspuns:

Buna, acesta este un semn ca iti va veni ciclul. nu stiu cand, dar iti va veni. in maxim 2 ani

| Anileda a răspuns:

Este o secretie.
Nu te speria, asa ni se intampla tuturor fetelor.
Vorbeste cu mama ta.
O zi buna

Aniledă

| andreeaaa1 a răspuns:

Buna! Acestea se numesc secretii dei nu ai de ce sa te sperii. Daca vrei ca aceasta sa nu mai apara poarta proteslipuri pentru a nu mai mirosi urat, iar tu sa te simti bine.
Pa! Pa!

| Helene a răspuns:

Hmmm, este o chestie normala.Eu nici nu bagasem in seama acest lucru.Este o secretie, de culoare alb galbuie, si vascoasa. Poate fi si un simptom, inainte de aparitie.Asa ca poti fi preventiva:*

| YqLmX a răspuns:

Ati recomandat un lucru du-te la ginecolog si intreaba ce ar putea fihappyBft

| consilierindragoste a răspuns:

Ni iti fie rusine vorb cu mama ta iar daca nu poti vino inapoi pe TPU si te ajutam noi dar nu cred sa fie ceva garav cred ca e pasul dintre copilarie si adolescenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu mama ta!

| AllStarConverse a răspuns:

ESTE SCURGERE.nu trebuie sa te speriiii.inainte sa-ti vina ciclul trebuie sa ai scurgeri sa ai par pubian(jos) si subrat si sa ti se mareasca sanii. sper ca te-am ajutat. dar cel mai bine ar fi daca ai vorbi cu mamica ta o sa-ti spuna mai multe lucruri dar cam aceleasi ce ti le-am spus si euwinking