| alexandrawithtwoa a întrebat:

Am si eu o problema. Vreau sa scap de asa-zisa barbie dubla pentru ca se vede urat si nu mai suport! Eu sunt si putin mai grasuta insa asta nu reprexinta o problema pentru ca am reusit sa mai slabesc, si voi continua.Insa din aceasta barbie nu pot da deloc jos. Ce exercitii imi recomandati? Dar care sa dea rezultate! Glanda nu am pentru ca am fost la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tzau
Du-te la sala si lucreaza asa vei capata si muschi, fa atletism sau baschet, volei astea te vor ajuta sa mai slabesti. Daca poti e bine sa faci in fiecare zii jumatate de ora exercitii si/sau sa alergi cateva ture prin parc sau pe undeva.mananca multe salate si legume si bea multa apa.Mult succes happy

| Bianqita a răspuns:

Barbia dubla nu e asa numita gusa? Pai depinde, daca e ereditar(adica a mai avut cineva din familie) vei scapa destul de greu de ea dar poti incerca ceva exercitii, am gasit si eu pe faimosul Guagăl cateva exemple (citez):
"-ceva de genul dai capul pe spate si apoi incerci sa misti mandibula inainte si apoi
-in aceeasi pozitie poti incerca sa pronunti exagerat x si o; eu am avut febra musculara la inceput ca exagerasem putin; dar apoi a trecut"
+un masaj facial
Am mai gasit si asta:
Se recomanda folosirea cremelor cu au un rol activ in stimularea circulatiei sangelui precum cele ce contin extract de menta, ulei de salvie, menta, soc, nalba mare sau angelica.

Un alt set de exercitii de masaj pentru prevenirea barbiei duble presupune "lovirea"; usoara a tesuturilor cu palma sub barbie si de-a lungul maxilarelor cu partea de deasupra palmelor intinse si stranse, prin miscari alternative. Aceste exercitii pot fi asociate cu ciupituri repezi sub barbie si in lungimea maxilarelor, insistandu-se asupra cutelor laterale. Miscarea presupune apucarea pielii intre degetul mijlociu si cel mare. Barbia se cuprinde intre degetul mijlociu si aratator, foarfeca barbiei alunecand de-a lungul maxilarelor. Miscarea se executa cu ambele maini, alternativ, pornind din mijlocul barbiei. Se recomanda compresa cu apa rece cu care se loveste barbia usor de 15-20 de ori. Daca pielea barbiei duble este foarte ridata si are tendinte pronuntate spre uscare, se recomanda imbibarea unei fasii de panza cu ulei de masline ce se leaga deasupra capului, lasandu-se sa actioneze in timpul noptii. "
Sper ca te ajuta cu ceva.Si eu am aceasta problema dar pe mine nu ma deranjeazatongue

| TheBadOne a răspuns:

Eu nu cred ca barbia dubla este ceva urat, poti sa te machiezi si sa arate chiar bine, si sa nu se mai observe, de exemplu http://www.google.ro/......tp?/imgres jpg&imgrefurl=http://thevanessahudgens.com/......ed=1t:429, r:13, s:59&biw=1024&bih=576
si
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:3, s:135&biw=1024&bih=576

| Tr4fYc4n7D3PuFuL37y a răspuns:

Barbia nu are nicio lugatura cu grasimea sau ceva de genu sau is creme numa ca trebuie sa folosesti zilnik sau sa mergi la medic sa tio taietongue nu stiu bft