| 26Mihai a întrebat:

Am si eu o problema. De o luna incoace ma doare o masea. Este putin sparta si cred ca si cariata. Daca ma duc la stomatolog ce mi-ar putea face. Am o frica mare fata de dentisti. Va rog ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca este cariata sau sparta, se poate rezolva usor si fara durere, o plomba sau un "petec" de plastic ori ceramica, totul sub anestezie locala.
Din pacate, noi nu putem sa-ti oferim ajutor, ca de tine depinde daca te duci ori nu la dentist.

| pulx a răspuns:

Trebuie sa iti invingi frica! Pai in primul rand s-ar putea sa ai si infectie, cel mai probabil iti va scoate nervul si ti-o va plomba. E destul de usor, mai bine te-ai duce din timp, eu am deja 3 plombe, si macar e bine ca le-am tratat de acum. Iti recomand cu incredere apa de gura, si ata dentara sa stii caisi fac treaba foarte bine.