| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

am si o dilema: merele ingrasa? Pot sa slabesc daca mananc numai mere, iar dupa ora 6 nu mai mananc nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Merele sunt sanatoase poti sa mananci cate vrei, DAR nu inlocui mancarea cu ele fiecare are rolul sau in corp, daca tu incepi un regim atat de drasnic nu va fi bine pentru ca in momentul in care tu nu-i dai organismului ce are nevoie zilnic el va intra intr-o stare de alerta si autoaparare automat astfel ca orice vei manca el va tinde sa isi faca provizii pentru cand nu i dai mancare si asa orice mananci se va transforma in depozit de grasime pentru a supravietui organismul la ceea ce l-ai supus tu, astfel ca mancand doar mere el va lua toata zaharoza si ce mai este in ele si le va transforma in grasime pentru ca totusi merele sunt dulci si in cantitati mari au o gramada de zahar si deci dulciurile ingrasa pentru ca asa il va transforma organismul ca sa se apere ca nu te alimentezi. asa ca mancand cum ai zis nu rezolvi nimic pentru ca orice dieta drasnica mai ales nu se tine mai mult de cateva zile pentru ca storci organismul de toate vitaminele si ce are nevoie si se intampla sa nu mai reusesti niciodata sa echilibrezi de exemplu calciu, fierul in organism din cauza asta, a dietei tale grozave de infometare, nu slabesti prin infometare pentru ca in momentul in care vei manca din nou ceva totul se va transforma in grasime pentru ca organismul se autoprogrameaza sa isi faca provizii din orice vei manca. asa ca e mai bine sa mananci de exemplu cum am facut eu si ma mentin la aceleasi kg de 1an jumate, am inceput sa reduc mult portiile de orice mancam pentru ca mancam rar si mult, am inceput sa nu mai rontai nimic intre mese si la tv.pentru ca atunci nu realizezi cat mananci, am redus sau evitat consumul de alimente nesanatoase cum ar fi sucurile acidulate dulci, fast-food, dulciuri in exces, grasimi.mai mananc doar de pofta uneori si foarte putin din aceste alimente, cartofii prajiti sunt primii si cu cele mai multe calorii pe portie pe lista alimentelor nesanatoase, deci reducand si evitand unele alimente am inceput incet sa observ ca slabesc si ca se regleaza metabolismul fara sa ma simt slabita si sa tin diete grele si fara sport am inceput sa mananc des si foarte putin astfel ca la 3maxim4ore sa mananci cate ceva dar nimic intre aceste ore masa de dimineata sa fie bogata pentru ca aceea nu te ingrasa ea se transforma in energie pentru corpul tau pentru intreaga zi trebuie sa contina din fiecare cate putin si anume branza, paine integrala, miere, fruct, cereale, lapte acestea sa contina masa de dimineata la pranz putina supa si felul 2carne alba de pui peste, curcan, legume, orez, apoi iaurturi iar seara ceva usor si putin, fructele se mananca dimineata sau pana la amiazi pentru ca seara se transforma in" depozite de zahar" in organism. doar un mar este acceptat seara sau citrice kiwi, gref.eu am slabit in 2, 5-3luni cam 7kg si 9 cm din talie lejer fara eforturi mari si ce e mai important e ca ma mentin de atata timp asa.deci in concluzie regulile de baza in a mentine un corp frumos si sanatos sunt:mancatul des si putin, variat si sanatos, program echilibrat ore fixe de mancat daca e posibil, si sa nu uitam e foarte important sa te hidratezi corespunzator apa e foarte importanta, si sa nu consumi mai multe calorii decat e nevoie pentru organismul tau /zi daca crezi ca nu le poti consuma prin exercitii fizice, in mod normal necesarul de calorii pe zi ar fi undeva la 2500/zi dar trebuie sa tinem cont de efortul fizic, sport unde necesarul e mai mare de calorii pentru ca se pierd prin efort, necesarul de apa e undeva la 40ml/kgcorp/24ore adica daca ai de ex. 50kgx40ml=2000ml/24ore, sau se bea apa in asa fel incat sa nu simti niciodata ca ti-e sete la un moment dat, sau daca faci sport se completeaza cu 500ml necesarul /zi iar la fiecare 20min.de efort la sport se completeaza cu cateva inghitituri de apa pentru a nu te deshidrata in timpul sportului, miscarea e si ea esentiala in a te pastra in forma zi de zi si a inlatura oboseala, stresul, etc.pentru ca si acestea sunt factori care te ingrasa nu numai mancatul aiurea, precum si problemele endocrine mai sunt cauza ingrasatului.cam astea ar fi ce ar trebui sa le respecti sau sa te aplici ca sa te mentii succes si daca mai ai nelamuriri poti sa ma intrebi, DAR NU TINE DIETE DISTRUGATOARE PT ORGANISM, te roghappyaa si nu mi-ai spus cate kg si inaltimea si varsta ai ca sa iti pot calcula indicele ideal pentru tine de kg deci cate kg ai?

| Melek27 a răspuns (pentru micurutza2005):

Buna,poti sa-mi calculezi si mie indicele ideal? am 56kg, 1, 68m si 16 ani happy

12 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca pentru a sti ce sa-ti raspundem la intrebarea ta, ar trebui sa stim ce inaltime ai, cate kg. si ce varsta ai?
Metoda de a manca doar mere ca sa slabesti, nu este buna pentru ca, privezi organismul de elementele necesare pentru dezvoltare, in cazul tau, fiind foarte tanara acest lucru este important. Mai este important sa stii ca, nu este indicata cura de slabire pentru copii, tinerii deoarece acestia trebuie sa se dezvolte, sa creasca si sa aiba un corp sanatos, nu scheletic, asa cum se practica in lumea modelingului.
Merele sunt bune, au vitamine, dar pentru o viata sanatoasa este nevoie si de proteine, oligoelemente, nutrienti etc.
Curele de slabire trebuie sa fie facute cu sprijinul unui nutritionist care stie ce sa-ti recomande pentru o cura de slabire, daca chiar ai o greutate suplimentara, poti sa tii un regim dietetic, hipocaloric.
Multa sanatate si un bun echilibru fizic si sufletesc pentru a accepta felul in care arati si sa reusesti sa-ti pui in valoare calitatile pe care le ai si care sunt cu mult mai importante decat aspectul fizic.

| fabiola a răspuns:

In cantitati mari normal ca ingrasa! Se consuma la 3 ore dupa masa, dar vad ca tu vrei sa excluzi masa.Important intr-o dieta nu este infometarea ci cantitatea consumata si diversifitatea!

| maria a răspuns:

Da, mancate in exces da. Important este sa mananci mai des si ultima masa sa fie cel mai tarziu la ora 20. 00. Daca iti doresti sa slabesti si sa nu mai pui inapoi kilogramele trebuie sa mergi la un endocrinolog pentru a vedea daca nu ai probleme de sanatate si desigur la un doctor nutritionist pentru a urma o dieta corespunzatoare, in functie de varsta, efortul depus zilnic, constitutia ta fizica, eventualele probleme de sanatate. Cu infometarea nu slabesti, ci dimpotriva te poti imbolnavi si iti privezi organismul de o alimentatie echilibrata. Daca vrei mai multe detalii sau recomandari de medici, scrie-mi un mesaj aici si iti dau informatiile necesare. Iti spun din propria experienta ca mancatul merelor nu te ajuta sa slabesti iar infometarea nici atat. Sanatate multa.

| Linda a răspuns:

Eu asa utilizez doar mere dupa ora 7 si mi se pare ca reteta functioneaza. Au un mare continut in apa. Atentie ca merele sa fie cat mai putin dulci.

| mircea a răspuns:

Parerea mea, este ca "totul si nimic" ingrasa! Nu este vorba ca daca mananci multe mere poti sa slabesti. Trebuie sa mananci de toate dar cu masura, incat sa slabesti. Daca sase-sapte luni reusesti sa tii un regim alimentar echilibrat, vei avea si rezultate. Deci, cantitatea de alimente conteaza. Cel mai greu este cu "mi-e pofta de...". Ei bine, asta trebuie sa dispara in acele sase-sapte luni. Apoi mai vezi tu. Daca ti-e pofta iar, pui la loc in 10 zile tot ce ai dat jos in sase luni. Vrei rezultate, nu? Atunci munceste pentru ele! Nu te prea aranjeaza metoda? Cred ca nu.

| Meli_7221 a răspuns:

Tu glumesti? cum sa mananci numai mere? straight face
tu ai de gand sa slabesti sau sa te imbolnavesti? in cazul asta e cam acelasi lucru

Eu ca sa ma mentin fac sport si urmez o oarecare "dieta".
Mananc orice (in afara de dulciuri, sucuri) si niciodata nu amestec carnea si branzeturile cu fructele si legumele. Adica proteine si lipidele cu glucidele bune. Pentru mai multe detalii da'mi un mesaj privat.

| scientist a răspuns:

Poti manca mere toata ziua "Nu ingrase deloc "
Eu am incercat cam 2 saptamani si am un abdomen! salivezi
Am pierdut 6 kg si nu am mancat doar mere. de ex Dimineata mananci normal la pranz sau seara bagi mere.
Crede ma daca mananci 2 saptamani mere " nu mai mananci mult timp dupa.
Nu mai supor merele sad weaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa mananci un mar inainte de fiecare masa cu vreo 10-15 minute si nu mai pui pe u ce mananci asa am citit intr-o revista tongue
Daca vrei sa slabesti poti sa mananci numai salate si care ne pui
sau legume fierte cu carene foarte slaba tongue si slabesti vreo 3 kg intr-o luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca prin dieta disociata dureaza doar 10 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai... deci merele nu ingrasa eu am fost la nutritionist si mi-a zis ca mere poti sa mananci cate vrei. eu am inceput o dieta care mananc numai mere si iaurt dietetic...asa ca daca vrei si ai vointa poti incepe un astfel de dieta cam stricta daca vrei sa fi frumi o poti incerca:*:*:*

| andreea_9470 a răspuns:

O sa mori de foamelaughing