| n33bunaticu97 a întrebat:

am slabit recent 20 de kg (brusc) iar asteptarile nu au fost chiar cele dorite, am ramas cu un exces de piele pe partea de jos a abdomenului, cum as putea scapa de ea? (fara operatie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Serios acum, tu la ce te asteptai? orice schimbare fizica brusca va dauna corpului. tu cand erai gras aveai multe celule de grasime, care, odata create, nu scapi de ele niciodata (doar se umplu si se golesc). slabind brusc, acestea au suferit un soc in scadere => piele multa. din cate stiu eu poti scapa de ea natural dar este foarte multa munca la mijloc.ce tine de exercitii de tip cardio (alergat, inot) pe de o parte si abdomene si exercitii anaerobe pe cealalta parte. si alimentatia hipercalorica. adica vei prinde greutate, incet, dar in loc de grasime sa pui muschi. ar trebui cu aparitia muschilor pielea sa prinda elasticitate din nou. s-ar putea sa scapi si cu creme (sa te ajute in acest sens, nu te gandi la minuni) dar la domeniul asta nu ma pricep. totusi poti sa te duci la o farmacie sa intrebi, ca intrebatul nu costa nimic

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Multa apa si ceai verde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cat timp ai slabit atat? o sa se retraga singura, dar in timp

| n33bunaticu97 explică (pentru anonim_4396):

1 an, in anul in care am slabit faceam cate 3-4 ore de sport pe zi (culturism + handbal), aveam nevoie pentru duritate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru n33bunaticu97):

Intr-un an, 20 kg, nu mi se pare tocmai brusc, incearca sa faci multe abdomene si sprturi, exercitii care sa-ti soliciteze muschii de la burta, cauta pe youtube sunt multe exemple pe acolo

| AntrenorFitness a răspuns:

Tot cu sport. Trebuie sa ai rabdare, sa muncesti in continuare. Incearca sa administrezi suplimente cu concentratie mare de zinc, pentru elasticitatea pielii, alimente care te pot ajuta in acest sens.
Bafta!

| BellaCullen14 a răspuns:

Nu te speria. Se retrage singura, nu-ti fa probleme.

| n33bunaticu97 explică:

Am 16 ani, 1.81 m, 79 kg. (am uitat sa mentionez)