| CostiIoan1232 a întrebat:

Salut, de 6 luni tin o cura si fac sala si am slabit de la 120 la 94, acum problema este ca pe picioare in zona coapselor mi-a ramas destul de multa piele in exces, majoritatea persoanelor pe care le-am intrebat au zis ca o sa se traga ca sunt tanar si eu va intreb daca este asigurat si daca puteti sa-mi oferiti niste sfaturi pentru a scapa de piele, mss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Este foarte adevarat ca elasticitatea pielii tine intr-un anumit procent de varsta, dar si de hidratare.Si ma refer atat la hidratarea interioara, consumand apa, dar si la ingrijirea ei exterioara, ori prin suplimente de colagen capsule (cremele ce contin colagen sunt ineficiente deoarece molecula de colagen este destul de mare si nu patrunde in tesut).

Atunci cand esti foarte tanar, este putin probabil ca slabind 30kg si avand hidratarea si grija necesare, sa ramana foarte multa piele in exces, mai ales daca faci si sport, insa depinde de constitutia fiecaruia, de elasticitate, de ingrijire etc.

Daca intr-adevar ai ramas cu multa piele in exces asa cum spui, din pacate doar un procent relativ mic se va mai retrage daca o ingrijesti corect. Pielea nu se transforma in muschi si in nimic altceva. Daca nu ai avut grija pana acum, incearca de acum sa adopti o rutina care sa favorizeze elasticitatea pielii, poate esti mai norocos, corpul reactioneaza bine si vezi o imbunatatire. Daca nu, atunci singura metoda este cea chirurgicala, insa pentru asta, trebuie sa existe cu adevarat un exces, iar stratul de grasime sa fie unul adecvat, cat mai mic.

| CostiIoan1232 explică (pentru Floridori):

Ai dreptate si tu in mare parte, ideea e ca intreb asta deoarece o persoana mai mare de 25 ani a inceput sa ma antreneze intamplator, a venit la mine si mi-a zis ce varsta am, mi-a zis ca a slabit la varsta mea la fel de mult, insa dupa cum am ramas si eu mirat, 0 exces, insa a spus ca o sa se traga de la sine daca o sa fac si picioare destul de des, totusi mersi!

| Floridori a răspuns (pentru CostiIoan1232):

Depinde mult de fiecare organism si de amanuntele de ingrijire pe care le-am mentionat in raspunsul anterior.
Tineretea nu intotdeauna este o garantie a colagenului din piele (responsabil de elasticitate), cu toate ca in mod evident o persoana de 20-25 de ani, teoretic, va avea o structura mai buna a fibrelor de colagen decat o alta persoana cu aceleasi caracteristici, dar cu varsta de 40 de ani, de exemplu.
Insa varsta nu este un factor determinant.Vedem tineri cu riduri, piele lasata, vergeturi etc. si persoane mai mature cu o piele impecabila (si aici nu intra si cei care au suferit tratamente cosmetice si interventii chirurgicale).
Pielea este un organ, iar tesutul unui organ nu poate fi transformat in altceva doar prin sport, sau un anumit tip de alimentatie, deoarece structura lor celulara este diferita.Desigur, stiinta actuala a demonstrat ca celulele provenite dintr-un tesut pot fi transformate in alte tipuri de celule, cu alte functii si in alte tesuturi, dar in laborator, in conditii speciale si prin procese extrem de complexe.Si asta in cazul anumitor structuri celulare.Insa nu se poate aplica asta si in cazul pielii lasate in urma slabitului.
Daca nu este foarte elastica, va ramane asa, din pacate. Daca ar fi avut o elasticitate ideala, s-ar fi retras deja, in timp ce se diminua deja volumul corporal.Sau cel putin in mare parte, asa ar fi trebui sa se intample.Este destul de dificil ca dupa ce a ramas deja lasata, sa se mai retraga in proportii mari.Un anumit procent este posibil sa da, dar daca vorbim de multa piele, atunci nu se va retrage in totalitate.
Desigur, poate nu vorbim de un exces real, adica piele care atarna, ci doar de o anumita flaciditate.Asta se poate diminua prin antrenament pe masura ce grasimea este inlocuita cu masa musculara, insa pentru a inlocui volumul de grasime cu acelasi volum de masa musculara, este dificil, deoarece cantitativ vorbind (ca si masa, sau greutate, cum vrei tu), ai nevoie de o mai mare cantitate de muschi pentru a inlocui acelasi volum de grasime, deoarece grasimea este mai usoara.1 kg de grasime va fi mult mai voluminos decat 1 kg de muschi, iar pentru a inlocui volumul ocupat de acel kg de grasime, vei avea nevoie de o cantitate de 1kg si 250g de muschi, din cauza ca acesta este mai dens.

De regula, pielea tinde sa se retraga intr-un anumit procent in timpul procesului in care se micsoreaza volumul, iar in proportie de 75-80% in urmatoarele 4-6 saptamani dupa.
Poti astepta sa vezi cat de mult va evolua situatia in urmatoarele saptamani.Intre timp, daca doresti poti lua suplimente de colagen pe langa ingerarea cantitatii de apa necesare.

| Hope1992 a răspuns:

Ceea ce săun eu acum este doar o presupunere, dar vad ca nimeni nu a spus nimic si incerc totusi sa te ajut.
Trebuie sa faci mult sport, din ce am vazut in emisiunile cu oameni care au slabit brusc majoritatea aveau piele in exces.
Ori mult sport ca sa ti se formeze muschi ori o operatie de indepartare a excesului.