| MariaIurascu00 a întrebat:

Am un antibiotic expirat de noua luni. Mi se poate intampla ceva daca il folosesc? Dau Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Nu cred ca patesti ceva, dar in mod cert nu isi va mai face efectul, asa ca nu are rost sa il folosesti, mai bine il arunci.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Decat sa-ti agravezi sanatate, nestiind de reactiile lui dupa expirare, de preferabil, arunca-l!

| Chαяtreux a răspuns:

Da :O aruncă-l

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nici un medicament NU se foloseşte dacă a expirat, în special antibioticele!

TREBUIE să-l arunci.

| DNSK a răspuns:

Da. Cu antibioticele nu e de joaca. Nu s-a inventat degeaba termenul de valabilitate.Acesta reprezinta perioada in care medicamentul respectiv este stabil si benefic organismului, adica are actiune terapeutica. Daca il folosesti dupa ce a expirat, te poti trezi cu o serie de reactii adverse.Iar daca esti norocoasa si nu se intampla asta, oricum nu isi va face efectul

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Evident ca ceva o sa se intample.Ori iti dauneaza, ori nu-si face efectul.De ce crezi ca sa inventat termenul de valabilitate?

| catalin231998 a răspuns:

Mai bine il arunci decat sa iti risti viata