| Alisandru62 a întrebat:

Am si eu o intrebare: ce se intampla daca folosesc lubrefiant expirat, imi poate afecta cumva sănătatea?

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

De ce sa te risti cu unul expirat, la 30-40 lei gasesti tu ceva, nu e o avere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca acel produs sa-si fi pierdut doar intr-o oarecare masura proprietatile calitative, dar/sau si capacitatea de lubrifiere. Este putin probabil ca produsul sa devina daunator sanatatii.

| relian a răspuns:

Nu patesti nimic, nu itu afwcteaza nimic.Multi oameni confunda avioanele cu submarinele.
Mai exact multi nu stiu cei aia termen de garantie, sau expira la data X.
Daca un produs expira, aia nu inseamna ca nu mai este bun.Aia inseamna ca fabricantul atat a garantat acel produs, dupa el poate sa fie bun sau sa nu mai fie bun, adica fabricantul nu mai garanteaza.
Dar produsl nu-ti face rau, cel mai naspa situatie este sa nu aibe nici un efect, adica sa nusi faca treaba.
Daca nu stiai si painea are termen de garantie, dar multi nu stiu si asta e cam 1-2 zile, iar acum te intreb tu maninci panine daca o tii 3 zile? O maninci daca nu este mucegaita.Deci fabricantu iti garanteaza ca painea aia tinuta in contitii bune nu pateste nimic timp de 2 zile.Dar la fel de bine poate fi buna si dupa o saptamana.
Deci termenul de expirare arata cat garanteaza fabricantul acel produs.
Tu daca il folosesti si isi face treaba, inseamna ca e totu ok.Nici medicamentele expirate nu-ti fac rau,eventual dupa multi ani poate sa nu mai aibe nici un efect de nici un fel,sa fie apa de ploaie, dar rau nu vad cum ar putea sa faca.
Lubrefiantu este pe baza de apa, deci nu vad ce rau iti poate face apa si ce ar mai avea, Daca era sa faca rau iti face rau si in termenul de garantie laughing
Un automobil are termen de garantie, ce faci cand expira, arunci masina?laughing

| Catrice a răspuns:

Normal.

| Secret5 a răspuns:

Anumite substanțe din el pot fi toxice după data de expirare, gândește-tr la un pește căruia i-am expirat termenul de valabilitate, miroase urât și nu îl mănânci așa este și cu lubrifiantul, substanțele din el nu mai sunt așa de bine pentru zonele intime și pot apărea iritații sau chiar bacterii!