| Stancescu14 a întrebat:

Am un băiat de 17 ani și suferă de tulburare obsesiv-compulsivă. De 2 ani se tratează la spitalul Obregia și nu au dat rezultate tratamentele. Problema e atunci când face treaba mare el consideră că trebuie să iasă tot(sa se simtă că e golit) și își face clisma cu apa de la baie și sta in baie o oră și jumătate până când se simte golit. Sunt o mama disperată vă rog să mă ajutați dacă ați mai întâlnit un asemenea caz și sa îmi recomandați un medic. Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Păi depinde din ce motiv face asta. Ii e teama ca pateste ceva daca nu face clisma sau ii place sa se simtă gol? Dacă e a doua varianta, atunci nu ai ce sa faci fiindca e o acțiune voită.

| Raducons a răspuns:

Nu se poate trata,tulburarea asta o au majoritatea oamenilor, dar au alte obiceiuri.O sa treaca problema asta, eu nu cred ca are legatura cu tulburarea, poate ca are probleme cu constipatia si chiar nu poate face, Incercati sa i dati ceva naturist pentru constipatie,

| Mogiojojo a răspuns:

Poate sufera de constipatie si e normal sa faca asta.

| petriinna a răspuns:

E buna terapia cognitiv comportamentala