| Stancescu14 a întrebat:

Am un băiat de 17 ani cu diagnosticul tulburare obsesiv-compulsivă de doi ani merg cu el la spitalul din București Obregia și nu s-a ameliorat problema. Problema e că atunci când face treaba mare stă in baie o oră jumate și își face clismă cu apa de la robinet până simte că au ieșit toate fecalele. Sunt o mamă disperată, vă rog ajutați-mă dacă ați mai întâlnit un caz asemănător și sa îmi recomandați un medic. Va mulțumesc!

2 răspunsuri:
| eckblume a răspuns:

Problema este destul de serioasa. Daca aveti cont de Facebook cautati grupul ''Recomanda un psiholog'', scrieti problema (detaliat sau pe scurt) si veti primi recomandari foarte bune. Probabil unii psihologi de acolo au intalnit astfel de cazuri si veti gasi o solutie.

| MPersephone a răspuns:

De multe ori, pacientii au nevoie de moduri mai dure de a depasi boala. Nu lasati nimic la indemana cu care poate sa isi faca clisma. Daca are alte obiceiuri, la fel opriti-le. Nu tot deodata, desigur. Dar incetul cu incetul, schimbati situatia.