| aaaaaaaaaaaaaaay a întrebat:

am un caine care musca ma musca de obicei daar de data a fost diferit m-a muscat foarte tare mi-a curs sange. Ce ar trebui sa fac la rana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa o dezinfectezi cu betadina, tinctura de iod, cloramina sau spirt, te legi cu tifon si plasture si sa te prezinti la urgenta pentru a face vaccin antirabic daca n-ai facut in ultimele 6 luni.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Speli si dezinfectezi rana, dupa care legi cu o fesa sterila.
In caz ca a det semne de agresivitate, nebunie, ii curg intens balele sau are spuma la gura, atunci e de rau, du-l la veterinar pentru verificare, iar tu mergi sa primest vaccin antirabic.

Daca cainele incepe sa-si muste stapanul, atunci nu mai e de incredere, scapa de el!

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa nu ramai cu cicatrici, atunci trebuie sa scapi de el. Mai ales ca s-a-nvatat la sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca este cainele tau, recomand vaccinarea antirabica.Da, stiu ca suna aberant, insa ai prefera sa suporti consecintele? Sau sa le combati?
Ce alegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te dezinfectezi cu spirt si sa mergi la spital.