| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar trebui sa fac vaccinul antirabic dupa ce m-a muscat un caine de picior? (Aveam o pereche de blugi si inca o pereche de pantaloni de pijama pe mine si m-a muscat cu ele pe mine) nu a lasat rana deschisa (nu a curs sange) dar inca ma doare cand pun mana si pare ca a lasat si o vanataie mica.

P.S jigodia era un maidanez ordinar, si m-a muscat in timp ce ma bateam cu cineva ca sa il apere... cred?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu ai nevoie sa mergi la medic.Dar fara suparare, comportamentul tau si limbajul pe care il folosesti lasa de dorit si cei ca tine ar cam merita sa fie muscati.Ai dat singur cu bata in balta prin postarea ta.Tocmai ai aratat cum un caine maidanez este mai inteligent decat unii oameni, ca de genul tau! happyIn concluzie unele persoane sunt cele mai mari jigodii!

| anonim_4396 explică (pentru katy):

Ms de sfat, dar vreau sa te anunt ca omul ala care am zis eu ca "m-am luat la bataie" m-a cam sacait toata saptamana... happy iar cainelui aluia cred ca i-a dat ceva de mancare, nu stiu, sau l-am calcat din greseala pe labuta, habar n-am, iar in legatura cu limbajul, te asteptai sa alint cainele care m-am muscat? laughing)) dar ma rog, cum ai spus nu e nici o suparare, bafta!

| katy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e toti cainii ataca doar cand simt pericol sau sunt batuti, loviti! Nu e vorba ca s-ar astepta cineva sa-l alinti, dar nici nu te pot sustine cand zici : jigodia era un maidanez ordinar. O zi frumoasa!

| AmeliaEisenhower a răspuns:

Daca nu a curs sange, nu cred ca are sens. Virusul nu poate traversa tegumentul, trebuie o rana deschisa pentru a se intampla asta. Dar mai bine consulti un specialist, avand in vedere ca are...o evolutie...cam nasoală.

| anonim_4396 explică (pentru AmeliaEisenhower):

Nu stiu daca ar fi nevoie... avand in vedere faptul ca nici macar nu mi-a rupt pantalonii, dar totusi am atins locul de unde a muscat (pentru ca durea) si dupa, in drum spre casa, cred ca am atins si o rana "deschisa" (era rosu dar nu curgea sange deloc) alta data capatata de undeva de pe deget, asta ar putea fi o problema?

| AmeliaEisenhower a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu curgea sange, nu are sens. Nu prea inteleg cum era rana *deschisa*... dar nu curgea sânge. Mergi la medic, e cel mai bine. Desi nu cred ca e cazul.

| anonim_4396 explică (pentru AmeliaEisenhower):

Am spus ca am atins o rana "deschisa" de pe deget dupa ce am pus mana pe blugi unde a muscat cainele si nu, nu curgea sange nici de acolo dar a curs alta data.