| Raresilk a întrebat:

Am urmatorul diagnostic: amigdalita cronica cu cazeum. Din cauza ei imi simt mereu gatul uscat, am mici probleme la inghitire si respiratie urat mirositoare permanenta. Zona amigdalelor este infectata, infectia nefiind inca raspandita mai mult de atat.
Dupa observatiile doctorului, sunt foarte predispusa ca acele formatiuni cazeoase sa se formeze si pe viitor.
Mi-a propus doua solutii: extirparea amigdalelor sau tratament cu criptoliza cu laser/radiofrecventa.
Tin sa mentionez ca am 21 de ani si racesc cam de 3 ori pe an, avand uneori si episoade de faringite mai urate.
Ce mi-ati recomanda sa fac in situatia aceasta?
Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai atat de des probleme, scoaterea amogdalelor este ceea mai sigura solutie. Nu vei mai avea probleme cu el.

Mie-mi s-au scos la varsta de 13-14 ani. Inainte aveam mari probleme cu amigdalele, dar dupa doar la intervale de ani de zile mi-a mai durut gatul si nu ma mai sufocam.
Imi amintesc ca, medicul l-a trimis pe tata sa cumpere 5 inghetate mari si 5 covrigi mari, sarate, crocante.
A fost caldura mare de vara, iar tata si eu am crezut ca sunt pentru personalul din cabinet, dar doctorul m-a pus sa mananc cele 5 inghetate, PE LOC, in fata lui! happy Iar covrigii le-am inghitit foarte greu, dar pana acasa le-am mancat cumva, fiindca n-am mancat nimic in ziua aceea.
Cum ma gandesc acum, inghetata a avut rolul de a preveni /stopa imflamatia, iar covrigii sa previna inchiderea incorecta al ranii, adica sufocarea.

| sierra1 a răspuns:

Recomandare: in materie de sănătate (a ta!) nu te lăsa pe mâna (chiar și cu opinii) noastră - bieți absolvenți de gimnaziu - adresează-te unui medic, eventual unui alt medic

| Dandinelle a răspuns:

Sunt multi care prefera varianta rapida a bisturiului dar uneori (dipende de situatie), nu e cea mai buna metoda de abordare a situatiei. De aceea mai bine consulta si alti medici daca nu esti sigura, si binenteles - nu te lua dupa ce gasesti pe internet. Anii de experienta a medicului pot sa-si spuna cuvantul si o opinie de pe internet nu are cum sa fie 100% ok pentru ca binenteles sunt nenumarati factori care influenteaza si nu suntem toti la fel.
Multa bafta si insanatosire grabnica!