| StartMe a întrebat:

Am varicela.Ca de obicei varicela provoaca mancarimi eu tot incerc sa ma scarpin dar nu ma scarpin cu unghiile dau usor cu palma peste bube se pot rupe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabytofan a răspuns:

Vezi ca se sparg foarte usor...cumpara-ti niste pudra mentolata sau lichid mentolat de la facrmacie si da-te cu ala ca nu o sa te mai manance...si vezi sa nu le rupi ca iti raman gauri

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se pot rupe, ai grija

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se pot rupe/sparge acele bubiţe!

Vezi mai multe detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut bubat(pe cel mare). Primele 2 saptamani este cel mai greu, adica te mananca asa de tare ca n-ai ce face. Simti si tu pe pielea ta. Bine ar fi sa nu te scarpini deloc si sa incerci sa nu te gandesti acolo. Dar bineinteles stiu cum este ca si eu am avut, da poti sa dai asa usor cu palma peste ele. Bineinteles ca se pot rupe, dar daca tu dai foarte delicat si nu apesi tare nu o sa existe nici o problema. Nu da sub nici o forma cu unghiile ca iti vor ramane semne. Deci dai delicat cu palma sa nu pui presiune pe palma in timp ce dai pentru ca atunci exista riscul sa se rupa.

Sper ca te-am ajutat funda?

| DeeaV a răspuns:

Stai cuminte, o sa ramai cu semne pe piele si dupa ce iti trece varicela.

| Dannnyyy99 a răspuns:

Daca dai usor cu palma nu se pot rupe! Dar sa nu dai cu unghiile, am avut si eu, imperuna cu toata clasa mea laughing

| Gabyonutz a răspuns:

Da se rup foarte usor, du-te la farmacie si cere advantan pentru ca ii buna si eu am avut

| Trompy1 a răspuns:

Buna, da se pot rupe. Incearca sa faci altceva, sa-ti tii mainile si mintea ocupata ca sa nu te mai scarpini deoarece daca rupi bubele iti vor ramane urme. Poti sa dai cu putina pudra mentolata ca sa-ti mai atenueze mancarimile. La mine a functionat.