| anonim_4396 a întrebat:

Am vorbit zilele astea cu o prietena si mi a spus ca a citit ca se poate face cancer ovarian la varste fragede..Este adevarat?
Multumesc Mult
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat. Exista mutatii genetice mostenite care pot da cancer ovarian chiar in copilarie. Pe de alta parte, tratamentle hormonale aiurea, fara indicatie medicala pot da cancer ovarian la femei tinere. Am vazut cancer ovarian la o fata de 21 de ani care luase de doua ori pilula de a doua zi, o data pe la 17 ani (cand teoretic este interzisa) si o data la 19 ani 9cand e permisa la limita). de ambele dati o luase dupa ureche (desi asta este o completa nebunie) si nu fusese la ginecolog mai deloc in lunile de dupa administrare. Din pacate, si-a pierdut uterul si ovarele, a facut chimioterapie si este acum, dupa 2 ani, in progresie de boala (a facut recidiva locala, a fost din nou operata si asteapta sa vada daca va rezista la o noua tura de chimioterapie)

4 răspunsuri:
| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Cancerul ovarian este activat datorita efectelor adverse, contraindicatiile, de la medicamente chimice (incearca sa eviti consumul cu: nurofen/ibuprofen, paracetamol, antinevralgic, aspirina, paracetamol si cam tot ce-i produs medicamentos pe piata). Trateaza-te natural sau certificat bio si nu mai folosi produse cosmetice cu parabeni, deoarece acestea iti afecteaza sanatatea + evita legumele/fructele/citricile ce sunt tratate cu pesticide! O zi buna si daca mai ai alte intrebari cu privire la problemele de sanatate, da-mi mesaj pe lazarescu_constantin (id messenger).

| Victor7boy a răspuns:

Da, se poate.Insa numai in cazuri foarte rare