| anonim_4396 a întrebat:

...am13 ani si am nevoie de sfatul vostru... in octombrie mi a venit c.m. la sfarsitul lui octombrie...a fost pentru prima data... pana acum nu mi a mai venit...nu stiu ce sa fac....este normal? atunci a durat 6 zile... daca a fost prima data unseamna ca este neregulat, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti happy

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Alicezzz a răspuns:

Indicat ar fi draga mea sa mergi sa te consulte un doctor, discuta cu mama ta si mergi la un control medical de rutina, acolo o sa gasesti toate sfaturile de care ai nevoie! O zi faina iti doresc! :*

| Hαppiηеss a răspuns:

Asa se intampla la inceput, nu iti mai fa griji iti va veni.
Menstruatia se regleaza abia dupa 2 ani.

| VictorVictoras a răspuns:

Este neregulat stai linistita ca nu este nici-o problema cred ca 90 la % din fete au c.m neregulat asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji

| spyyns a răspuns:

Ciclul menstrual nu vine pe o data exacta, dar daca a trecut o saptamana sau doua inseamna ca ai racit "jos" adica ai stat pe ceva rece si ai racit "jos" si nu iti face griji nu este ceva sa te ingrijorezi, doar ca intarzie cu o spatamana sau doua.
Depinde si de "persoana" iti dau un exemplu unei fete nu i-a venit c.m timp de 3 luni si nu a avut nici-o problema cu te miri ce.Doar ca a venit c.m cand a simtit ogranizmul ca trebuie.

| mindmaze a răspuns:

Stai linistita, este perfect normal. Multe fete patesc asa la inceput... vine o luna, si dupa aceea o pauza mare, si reincepe dupa cateva luni. Mai bine bucura-te ca nu trebuie sa iti bati capul cu menstruatia pana atunci happy Si un sfat asa pe viitor, sa stii ca la unele fete stresul face sa intarzie menstruatia, deci nu te stresa atat.