| Ufkhjdksh a întrebat:

Amețesc foarte tare peste zi, mai ales când cobor scările si când ma ridic din pat ( nu ma ridic brusc ). Am slăbit foarte mult in ultimul an, de la 79 am ajuns la 61 de kg. Precizez ca sunt fata și ca am 1.75 cm. Am problemele acestea doar de când am slăbit. Am luat suplimente si complex de vitamine, dat tot aceste simptome le am. Amețesc asa de tare încât mi se înfunda urechile, îmi pierd puțin echilibrul si văd încețoșat spre negru. Ma puteți ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Csander a răspuns:

Tensiunea probabil.
Faptul ca ai slabit atat de mult nu este deloc benefic corpului, iar asta se simte acum. Nu te ajuta medicamentele si suplimentele.
Desi pare dificil, incearca ceva sport si pune-ti corpul in functiune.

Eu am patit ceva de genul dupa ce am facut unul dintre tatuaje si am pierdut ceva sange, iar la o saptamana am avut nevoie sa ma duc la dentist pentru scoaterea unei masele de minte. Coprul a fost extrem de slabit din pierderea unui cantitati oarecum maricica de sange (avand in vedere ca-s foarte slab) si efectele erau aceleasi pe care le-ai spus si tu, foar ca la mine s-au terminat dupa ce imaginea mi se incetosase de tot si m-am prabusit la pamant, desi eram constient de ceea ce se intampla, nu mai m-am putut tine pe picioare. La spital doar au dat niste vitamine (cred) care nu au ajutat cu nimic. E doar nevoie de odihna, sport, alimentatie ok si ganduri bune. happy

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa simptome, pare sa fie anemie combinata cu spasmofilie.
Asta se intampla des mai ales la fetele si femeile tinere, fiindca "isi tin silueta" si tin regim fortat "de slabire".

In starea aceasta trebuie sa mergi URGENT la medic, sa faci investigatii specifice.
Tratamentul va fi in functie de starea ta, iar rezultatul va fi si in functie de modul tau de viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cum ai slăbit. Ce ai mâncat și ce nu. O dietă restrictivă poate cauza perturbări de metabolism care nu le poți compensa cu suplimente alimentare și vitamine de sinteză. Din ceea ce comunici îți este afectat sistemul nervos, și comunicarea nervi-mușchi. Analize medicale și consult pot stabili cauza, nu poți fi ajutat de aici fără ele.

| Iote a răspuns:

Nu te putem ajuta. Mergi numaidecat la medic. Inainte sa cazi sub vreo masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. Singura persoana care te poate ajuta este un doctor.