| anonim_4396 a întrebat:

Amfacut doua teste de sarcia care mi-au iesit negative, am ameteli, si "reprize" de dureri de burta c-an timpul menstruatie. Sunt simtome de dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia ti-a intarziat? Daca da, probabil e o dereglare. Asteapta sa treaca 7 zile de intarziere, fa un test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi du-te repede la ginecolog, indiferent de rezultatul testului.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Depinde si de varsta. Daca ai peste 40 de ani, se poate pune problema unui sindrom de premenopauza. Sau a unui uter fibromatos, problema care apare la 80% dintre femeile care apartin acestei categorii de varsta, si care problema trece de la sine dupa varsta de 50 de ani. Pot fi si simptome de dereglare hormonala, dar nici in testele de sarcina nu trebuie sa ai mare incredere. Cel mai bine este sa mergi la un control amanuntit, eventual si cu recomandarea unui ecograf endo-vaginal. Acum este aparatura perormanta in multe spitale din tara, si nu costa o avere. Multa sanatate!