| anonim_4396 a întrebat:

Anul trecut în primăvară am fost diagnosticată cu tuberculoză pulmonară + un nodul la plămân. Am terminat tratamentul prin toamnă, dar mi-a mai rămas nodulul foarte puțin vizibil pe plămân. De o lună, aproximativ, am început să tușesc, rar și sec, în special seara și mai am uneori dureri sau înțepături în spate, zona plămânului+oboseală constantă. Întrebarea e... poate recidiva tuberculoza atât de repede? Într-un timp atât de scurt? Mă tem că ajung iar la spital și simt că n-aș mai putea suporta din nou tratamentul, de asta nu aș vrea să merg la doctor și mai e și perioada asta destul de dificilă.

P. S. Nu fumez (am contactat Tbc de la o cunoștință bolnavă, eu având anemie și sistemul imunitar foarte slăbit)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Doar un medic de specialitate poate stabili. Vorbeste la telefon cu medicul de familie.

| JulyDreams a răspuns:

Nu stiu de tuberculoza, dar vezi nu cumva simptomele tale sa mascheze altceva.
https://www.youtube.com/watch?v=c_BCQS1sSQQ
Un studiu despre virus - simptome in cazurile confirmate:
tuse seaca 68% din cazuri
oboseala 38%
febra 88%

| anonim_4396 explică (pentru JulyDreams):

Pe când am început să am tusea asta în România nu prea erau cazuri, iar de când s-a închis facultatea am rămas tot în casă, de asta nu cred că ar putea fi asta. Febră nu am și tusea e deja de săptămâni bune. Mă îndoiesc că în cazul acestui virus tusea poate dura atâta