| CrazyKiddd a întrebat:

Deci...eu sunt a 8-a si invat dimineata. Dupa noi intra clasa a 11 a.La a 11 a s-a descoperit o fata cu tuberculoza...Problema e ca tipa aia sta chiar in locul meu.Eu tusesc destul de tare seara cand ma bag in pat,si uneori ma doare si pieptul,dar foarte putin si foarte rar.E posibil sa am tuberculoza? Oricum o sa merg maine sa imi fac o radiografie pulmonara, dar voiam sa aflu mai multe pareri.Cum e tratamentul? se vindeca usor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte putin probabil sa a tuberculoza, dar nu e complet imposibil. Durerea toracica NU are legatura cu tuberculoza. Nu conteaza unde sta fata respectiva, conteaza daca voi aerisiti bine clasa la schimbul de ture, ca masura de igiena personala. dac ao respectati, sunteti protejati, daca nu, ramane de vazut. Tratamentul, daca ai tuberculoza, desi e putin probabil, e dificil (3-12 luni, multe antibiotice, regim alimentar bogat in proteine si calorii, izolare), dar vindecarea se produce la toti pacientii care respecta tratamentul.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cereti dezinfectarea serioasa a clasei.

| Lola05 a răspuns:

Nu e musai să fi luat tuberculoză, dar dacă ai sistemul imunitar slăbit și în general contractezi repede diverse boli, cel mai bine e să mergi la spital să îți faci un control. O rază și un test de spută ar trebui să te lămurească.
Alte simptome ale tuberculozei sunt pierderea inexplicabilă în greutate, transpirație nocturnă, tuse seacă și iritantă. Totuși, poți avea TBC și fără să ai prea multe simptome.
Dacă analizele vor ieși pozitive, e bine să știi că tratamentul e bazat pe antibiotice; pe cale orală sau injectabile, mai slabe sau mai puternice, depinde cât de des ai luat și dacă ești rezistent la ele. În general e de lungă durată, unele cazuri necesită internare pentru o perioadă, pe când alte persoane pot lua tratamentul acasă și trebuie să revină periodic la control.
Stai calm, în ziua de azi TBC e o boală perfect vindecabilă. Nu trebuie să îți faci griji, deși sunt foarte slabe șansele ca tu să fi luat de la acea fată.
Multă sănătate! happy

| Wojak a răspuns:

Eu iti spun ca trebuie sa consulti sfatul medicului pentru tratament. Ma rog...Iti voi da o veste proasta, tuberculoza aka. TBC daca nu este tratata nu mai poti scapa, iar acea boala "iti va manca plamanii". Trebuie sa-i spui dirigintei tale sa te mute din acel loc pentru nu a mai intra in contact cu locul de unde ai luat "boala".

| CrazyKiddd explică (pentru Wojak):

Maine o sa dezinfecteze toata clasa... sper sa iasa bine analizele.

| Lola05 a răspuns (pentru Wojak):

Spui tâmpenii, măcar taci din gură dacă nu știi despre ce vorbești!

| Mcmcristi a răspuns:

Pentru a te vindeca trebuie sa stai 3 luni in spital(daca doamne fereste ai TBC)