| AndreeaCătălinaM a întrebat:

Bună as avea nevoie de un sfat, se poate slabi si fără diete drastice? Eu am 15 ani si am 65 de kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SporeBox a răspuns:

Da... Am fost odata la un medic nutritionist si am inteles greutatea in functie de inaltime. Cum ai 1.56 greutatea ta ar trebui sa fie de 56 kg. Adica cm ramasi. Poti sa slabesti usor daca iti calculezi caloriile si faci sport. Mai incet dar se poate. Am auzit de biste diete cu orez sau mai stiu eu ce dar strica stomacul. Pentru inceput mai scade din ratia de mancare pana te obisnuiesti

2 răspunsuri:
| SporeBox a răspuns:

Eu nu am tinut o dieta drastica si am slabit cam 6 kg. Tot ce am facut a fost sa nu mananc mai multe calorii decat trebuie. Am folosit aplicatia yazio unde imi calculez toate caloriile. Dar de ce vrei sa slabesti? 65 de kg mi se pare ok la 15 ani. Ce inaltime ai?

| AndreeaCătălinaM explică (pentru SporeBox):

Am 1.56 înăltime. Vreau să slăbesc pentru că nu mă simt bine in corpul meu. Am di burta

| SporeBox a răspuns (pentru AndreeaCătălinaM):

Da... Am fost odata la un medic nutritionist si am inteles greutatea in functie de inaltime. Cum ai 1.56 greutatea ta ar trebui sa fie de 56 kg. Adica cm ramasi. Poti sa slabesti usor daca iti calculezi caloriile si faci sport. Mai incet dar se poate. Am auzit de biste diete cu orez sau mai stiu eu ce dar strica stomacul. Pentru inceput mai scade din ratia de mancare pana te obisnuiesti