| Gansca_Ioana_1991 a întrebat:

as avea si eu o problema. Dupa o menoragie ce a durat o luna, am trecut pe niste anticonceptionale numite Artizia. Timp de o luna a fost perfect, cu un ciclu normal de 4-5 zile, urmand ca luna aceasta sa imi vina o sangerare timp de o ora, dupa care totul s-a oprit. Ma puteti ajuta cu niste idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe ultimele 12 luni, dacă au mai fost astfel de dereglări ( în trecut, eventual alte menoragii ), data când ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale investigaţii şi tratamente, când ai început tratamentul cu Artizia, etc.

N-ai precizat exact ce analize/investigaţii ţi-a făcut ginecologul ÎNAINTE de a-ţi recomanda Artizia şi nici DACĂ a identificat cauza acelei menoragii...

Poate fi vorba de o dereglare hormonală, ori e posibil ca menstruaţia să continue în următoarele ore/zile.

Mai ai răbdare 2-3 zile, iar în situaţia în care NU apare o sângerare "corectă", atunci să CONTACTEZI medicul care ţi le-a prescris.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Te-ai dereglat hormonal rau.
Mergi si vorbeste cu medicul care ti le-a prescris.
Te pup!

| Alicezzz a răspuns:

Adica aia avut menstruatie timp de o luna de zile, dupa care normal iar acum doar o ora? ciudat... posibil o menstruatie redusa din cauza ca secretia hormonala ovarului este redusa, posibil pubertatea! cred ca ar fi bine sa consulti un medic!