Întrebare recomandată | Savu_Elena_1993 a întrebat:

As dori intreba mamicile...in cazul fontanelei inchise se mai administreaza gluconat de calciu in lunile 4, 6 etc? Multumesc. Doctora mea de familie nu este pediatra si nu stie ce sa raspunda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lynnfield a răspuns:

Nu prea sunt mămici pe aici, ci doar copii fără mămicuţe. La răndul nostru nu am făcut alţi copii. Dar din căte ne aducem aminte când eram în burta mami noastre am primit gluconat prin ombilicon, dar nu mai ştiu sigur ce lună era.

| MedRex a răspuns:

Doctorița de familie să mai pună mâna pe carte că nu îi pică mâna.
Dacă fontanela s-a închis nu mai trebuie dat calciu, dar se vor da în continuare picăturile de vigantol