cami
| cami a întrebat:

Sunteti multumiti de medicii de familie pe care-i aveti?

Euuu 99%. Merg intr-o zi la ea (la doctora), cu o tuse. Imi raspunde : Lipsa de calciu. straight face
Peste un timp, dureri de cap : Lipsa de calciu straight face
Ieri, probleme de vedere (infectie bacteriana, conjunctivita-habar nu) : Lipsa de calciu straight face
Hai mai da-te-n papuci. O iert, asta stie, asta spune.

Răspuns Câştigător
Janina
| Janina a răspuns:

Eram pe stop, ma dureau ovarele, m-am dus la medicul de familie, i-am explicat cum sta treaba...ma asteptam sa imi dea cea trimitere sau macar un sfat...la care el imi da o reteta si imi prrescrie dicarbocalm (pentru gastrita)
am luat reteta si am plecat acasa.

15 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu sunt super multumita. Am venit in bucuresti, am fost la o clinica privata si medicul specialist la care aveam nevoie m-a dus de mana la o tipa de acolo, medic de familie, a rugat-o sa ma treaca pe lista ei, ca sa imi dea trimitere si sa nu platesc consultatia la el. Si m-a trecut, am aflat ca tipa era tot din orasul meu natal, iar de cate ori ma duc la ea e foarte amabila si ma ajuta cu orice am nevoie (plus tot felul de artificii ca sa nu platesc consultatii pe unde ma trimite).

mira
| mira a răspuns:

Sunt foarte multumita de doctorita mea.Este atenta, politicoasa, cu multiple competente.Merita tot respectul.

| inna a răspuns:

Ma duc la medicul de familie pentru scutiri laughing. Mai lipsesc si eu de la scoala big grin.

| arysa a răspuns:

La mine e asa anemie sau prefacatorielaughing. M-am dus odata la ea si ma durea burta, aveam stari de greata si daca a vazut ca n-am anemie mi-a zis ca am venit pentru scutire!(si eu nu mai puteam de rau). Plus ca daca imi da un tratament imi da maxim 2 zile scutire(daca ma rog de ea).

| Gregory a răspuns:

Bună! Eu unul mă duc la medicul meu de familie doar dacă este ceva urgent sau în cazul în care am nevoie de vreo trimitere. Acest lucru se datorează faptului că aproape de fiecare dată când mi-a prescris vreun tratament, m-a ajutat foarte puţin sau chiar deloc. Slavă Domnului că mi-am găsit un foarte bun medic, şi acela este un amic de-al meu! Când am nevoie de ceva, de fiecare dată apelez la el şi ştiu că îmi va prescrie exact ceea ce îmi trebuie şi îmi va fi de folos.
În legătură cu doctora ta, te sfătuiesc să faci următoarele: ia un tratament pentru calciu, fă-ţi după aceea analizele ce ţin de acesta (calciu ionic, calciu seric, calciu urinar), roagă-te la Dumnezeu să se rezolve această problemă (în cazul în care sunt depistate neregularităţi) şi du-i-le doamnei ca să înceteze cu acest fix! Pentru problemele de vedere, apelează la un specialist oftalmolog), aşa cum îţi scriam şi în mesajul privat din urmă cu câteva zile... să nu se agraveze situaţia, Doamne fereşte! Dacă medicul tău de familie rămâne totuşi cu acel fix, cea mai bună soluţie este să-ţi găseşti altul! Multă baftă! happy

| zorialbi a răspuns:

Eu sunt un caz fericit. Asistenta doctoritei mele de familie este mama prietenei mele cele mai bune, care a fost colega cu mine de liceu, iar cand aveam nevoie de o reteta sau de o trimitere nu trebuia sa merg la cabinet si sa stau la coadahappy Si este o doctorita foarte buna si sufletista. Iar acum ca am terminat facultatea asistenta doctoritei mele trece cam in fiecare zi pe la farmacia unde lucrez pentru ca e in drumul ei spre casa si tot asa daca am nevoie de o reteta sau de o trimitere se rezolvahappy

| pepe a răspuns:

Şi eu mă duc la doctoriţa mea din an în an, este foarte competentă, toţi din familie suntem înscrişi la ea.
Îi mulţumesc lui Dumnezeu că nu am fost bolnav de vreo 4 ani(câte o durere de cap am mai avut) şi nu a trebuit să o vizitez prea des.

| waXonwaXoff a răspuns:

Ai avut o decadere de calciu!?laughing

| Miruna3094 a răspuns:

Cand eram mica eram mai slabuta si de fiecare data cand ma duceam la ea o certa pe mama ca nu imi da sa mananc si imi dadea vitamine cu pumnul laughing

| OnWeed a răspuns:

@Criticul ceva in genul mi-a spus si mie. si eu ma duc tot cam odata pe an dar cand am fost cu un coleg care este la acelasi doctor de familie doar ca el se duce cam odata pe luna i-a zis: "Iarasi tu. ce mai ai de data asta?" laughing

| Alina_5575 a răspuns:

Da.Fratele meu acu cativa ani in urma a cazut pe niste lemne si s-a lovit undeva pe langa ochi si s`a dus la medic, acesta a vrut sa il coase dar nu gasea ata si cauta in cosul de gunoi (bineinteles ca medicul era beat)vazand astea tata la luat pe fratimiu si a plecat.

eu sunt mai norocoasa nu prea am fost bolnava si atunci cand sunt stau in pat si imi trece peste cateva zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram in tara, si ma duceam la doctorita de familie, imi zicea ca eu sunt cel mai simpatic pacient al eilaughingpentru ca ma duceam odata la un an pe la ealaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sint foarte multumit. Avind in vedere ca de cind am doctor de familie, adica de nu stiu citi ani s-a inventat si la noi chestia asta, mi-am vazut docorul o data cind m-a trecut pe liste, o data cind am schimbat serviciu si a trebuit sa duc adeverinta de la noul loc de munca si m-a mai vazut acum trei ani, cind am avut pietre la rinichi si mi-a facut un calmant (atunci mi-a spus ca vrea sa ma insoare, ca mi-a gasit o politista draguta, alea alea) laughing In rest, daca toti ar fi ca mine, ar da dreak faliment doctorii rolling on the floor tongue
P. S. In decembrie trecut, cind mi-am rupt coastele nu am deranjat doctoru, am stat cuminte sa mi se repare singure si in ianuarie cind mi-am rupt umaru, am mers direct la urgenta, de fapt nu mergeam nici acolo, da m-a luat frate-miu pe sus, m-a aruncat in masina si m-a basculat la spitalu' de urgenta. Drace, cred ca ma injura doctorii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt medic de familei rezident anul 1, chiar la inceputul meseriei, dar e la mintea cocosului ca nu tusesti cand ai lipsa de calciu rolling eyes Doamne... Iti recomand sa cauti alt medic mai competent, a ta cred ca facut facultatea la fara frecventa laughing Si nu se stie cand ai ceva mai serios si o sa te incurce numai in cel mai bun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Micadoctorita, medicina nu se face la fara frecventa. Este una din facultatile pe care nu ai cum s-o faci la FF laughing tongue