| Antonia4566 a întrebat:

As dori sa merg la un control ginecologic si as vrea sa va intreb, oare daca cer bilet de trimitere de la medicul de familie din orasul meu pot sa beneficiez de control gratuit in orasul in care studiez? (Cluj). Daca da, cum se procedeaza? Ii spun medicului ca doresc un control iar acesta ma va trimite la un medic anume sau voi putea alege eu medicul? Oricum, chiar daca nu pot sa beneficiez de control gratuit, voi plati, asa ca puteti daca stiti sa imi recomandati un medic bun cu tarife decente.(Cluj) Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca studiezi in Cluj, rolul medicului ed familie il joaca medicul universitatii. El iti da trimitere pentru consultatii. Si da, la policlinica de stat, cu trimitere de la medicul scolar si programare, consultatia este gratuita

| Ether a răspuns:

Trimiterea pe care o face medicul de familie e valabila si in alt oras, respectiv Cluj. Un medic bun ar fi Ciortea, dar se ajunge greu la el si il poti gasi mai mult in privat la Novogin, Clinica de ginecologie de pe Calea turzii.

| Legotm a răspuns:

Daca mergi cu trimitere de le medicul de familie atunci cosultatie este gratis, Dar te sfatuiesc sa mergi la unu priviat, chiar daca dai un ban ii pentru sanatatea ta.