| butterfly296 a întrebat:

Stie cineva de ce documente am nevoie pentru a cere un bilet de trimitere la un medic specialist medicului de la universitatea mea? Studiez la o universitate foarte departe de orasul meu natal si nu am cum sa merg la medicul meu de familie, asa ca ma gandesc ca medicul de le universitate ar trebui sa imi dea bilet de trimitere daca il solicit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Medicul de familie dă trimitere la medicul specialist, dacă ești student și luat în evidența cabinetului medical al universității, poți lua direct de acolo.
Carte de identitate, carnet de student vizat la zi.
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimiterea o obtii de la cabinetul medical al universitatii, pe baza carnetului de student.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În această situaţie, poţi cere o Trimitere de la cabinetul medical universitar ( acolo ar trebui să fi luat/ă în evidenţă şi să ai fişă ).
Ai nevoie de C.I. şi Carnetul de student.

Toate cele bune.

| BPAndrei a răspuns:

Nu stiu daca medicul de la facultate poate da trimiteri, dar cauta in oras un cabinet de medicina de familie, plateste un control (nu ar trebui sa fie mult, 20-30 RON) si de acolo ti se va da sigur o trimitere la medicul specialist.