| ZimZa a întrebat:

As dori sa precizez de la inceput ca sufar de hipertensiune pulmonara si am un defect la inima, care ma priveaza de efort fizic. Merg periodic la spital pentru control si tratament medicamentos. Pana acum doi-trei ani faceam lucruri pe care acum nu le-as mai face, cum ar fi sa merg pe jos o distanta mai lunga sau sa stau mai multe zile departe de casa. In ultimul timp am devenit mai atenta cu boala mea, dar parca si mai paranoica. Acum un an sau doi am lesinat la scoala dupa ce am urcat scarile(clasa mea fiind la etaj), iar de atunci ma gandesc mereu la asta cand urc scarile si incerc sa le urc mai incet. Odata am ametit destul de tare la dentist, imediat dupa ce mi-a facut anestezie, si de atunci imi e teama sa nu mai ametesc iar, cu toate ca am mai ametit, dar nu a fost nimic grav. Recent am fost in spital din cauza ca am racit si mi s-au facut perfuzii si antibiotice la care prezentam reactii, ameteli, amortirea limbii, dar tot s-a continuat tratamentul. Iar de atunci, mereu ma gandesc ca parca imi e rau. Astazi, probabil fiind foarte cald, m-am simtit destul de rau, in sensul ca simteam o tulburare la inima, nu stiu cum sa expilc. si mi se incalzea fata, asa ca mi-am dat cu apa pe fata de mai multe ori, si asta nu a fost prima data cand mi s-a intamplat asa. Aceste reactii au inceput de o saptamana, doua. Saptamana viitoare voi sustine examenul de bacalaureat, iar ori de cate ori ma sim rau, imi zic 'gata, nu il mai dau'. Imi e frica sa nu imi fie rau in timpul examenului, mai ales daca va fi cald + emotiile, cu toate ca la probele orale m-am controlat si a fost bine, eu fiind destul de emotiva. Ideea de a merge la facultate oricum e exclusa, momentan. Stiu ca trebuie sa ma auto-educ, sa imi caut ocupatie, sa nu ma mai gandesc la asta, imi e frica sa mananc sau sa beau ceva cald pentru ca am impresia ca imi va fi rau. Oare caldura asta ma afecteaza? Stau numai in casa toata ziua, nu prea ies afara, si daca ies, o fac mai pe seara. Si bacul asta ma streseaza. Cam ce m-ati sfatui? Nu as vrea sa merg la psiholog sau psihiatru in nicun caz, prefer sa ma 'vindec' singura. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Hey, eu zic in felul urmator: boala este adevarata boala atunci cand iti e frica de ea, nu zic ca neglijezi boala, dar nu face din boala ta si o boala psihica. Nu iti fie frica de boala ta, este boala ta si aceept-o, fii constinta de boala ta, dar nu lasa boara sa iti afecteze fericirea si bucuria, stii ce se zice: boala se vindeca daca ai un psihic sanatos. Asa ca ai grija de boala ta, dar incearca sa o uiti ca ai, in limitele bunului simt, si nu te speria pentru orice problema pe care o ai, ca poate lesinul nu e din cauza inimii..ci mai mult din cauza psihicului. Eu zic ca toti suntem datori cu o moarte in final, dar principiul vietii e sa traim, si sa traim frumos, boala este repercusiunea traitului mai nesanatos, nesanatos insemnand mai mult nesanatos mintal si sufletesc, dar si a ceea ce bagam in gura, dar mai ales a ceea ce scoatem pe gura, a ceea ce avem in inimile noastre si in sufletul nostru. In concluzie incearca sa te impaci cu boala, incearca sa fii fericita cu ea, incearca sa traiesti cu ea si bucura-te asa cum esti tu, ai grija de ceea ce gandesti, de ceea ce spui si de ceea ce faci, totul sa le faci cu ganduri bune si tot ceea ce zici sa zici cu ganduri bune si ceea ce faci sa faci cu bucurie nu cu stres. Asta este vindecarea "singura" schimbandu-te pe tine in bine, in a oferi dragoste, in a ajuta lumea, in a te accepta pe tine asa cum esti, cu bune si cu rele, dar in ajutorul aproapelui tau cu inima buna.

| Jouliete a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa elimini gandurile negative cu privire la boala fiindca pare ca ti-ai setat o frica in tine si crezi ca boala te opreste din a face anumite lucruri, dar de fapt tu te limitezi bazandu-te pe experientele rele care au avut un impact mare asupra ta, e de inteles ca nu poti face efort fizic, incearca sa faci orice usor si cu calm chiar daca necesita timp pentru ca efortul sa se disipe si sa nu iti fie greu. Trebuie sa te eliberezi de amintirile rele cu privire la boala si sa nu le mai ai in minte, sa nu te mai gandesti deloc la ele. Si daca ai bacul axeaza-te pe invatat si concentreaza-te pe ce ai de facut ca sa ai rezultate bune ca asta conteaza. Si bine ar fi daca ai iesi la aer pentru a-ti oxigena creierul ca asta te ajuta si la invatat. Si daca iti e frica de caldura de afara sau de alimente calde cel mai bine ar trebui sa incerci sa iti faci curaj sa intri in contact cu ele fiindca doar asa poti sa faci fata lor, ca daca nu fricile vor deveni un stres de care nu vei mai scapa. Printr-o gandire pozitiva poti face fata mai bine unei boli.