| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa precizez de la inceput ca sufar de hipertensiune pulmonara si am un defect la inima, care ma priveaza de efort fizic. Merg periodic la spital pentru control si tratament medicamentos. Pana acum doi-trei ani faceam lucruri pe care acum nu le-as mai face, cum ar fi sa merg pe jos o distanta mai lunga sau sa stau mai multe zile departe de casa. In ultimul timp am devenit mai atenta cu boala mea, dar parca si mai paranoica. Acum un an sau doi am lesinat la scoala dupa ce am urcat scarile(clasa mea fiind la etaj), iar de atunci ma gandesc mereu la asta cand urc scarile si incerc sa le urc mai incet. Odata am ametit destul de tare la dentist, imediat dupa ce mi-a facut anestezie si de atunci imi e teama sa nu mai ametesc iar, cu toate ca am mai ametit, dar nu a fost nimic grav. Recent am fost in spital din cauza ca am racit si mi s-au facut perfuzii si antibiotice la care prezentam reactii, ameteli, amortirea limbii, dar tot s-a continuat tratamentul. Iar de atunci, mereu ma gandesc ca parca imi e rau. Astazi, probabil fiind foarte cald, m-am simtit destul de rau, in sensul ca simteam o tulburare la inima, nu stiu cum sa explic si mi se incalzea fata, asa ca mi-am dat cu apa pe fata de mai multe ori si asta nu a fost prima data cand mi s-a intamplat asa. Aceste reactii au inceput de o saptamana, doua. Saptamana viitoare voi sustine examenul de bacalaureat, si sincer, ori de cate ori imi e rau, imi zic 'gata, nu il mai dau'. Imi e frica sa nu imi fie rau in timpul examenului, mai ales daca va fi cald + emotiile, cu toate ca la probele orale m-am controlat si a fost bine, eu fiind destul de emotiva. Ideea de a merge la facultate oricum e exclusa, momentan. Stiu ca trebuie sa ma auto-educ, sa imi caut ocupatie, sa nu ma mai gandesc la asta, imi e frica sa mananc sau sa beau ceva cald pentru ca am impresia ca imi va fi rau. Oare caldura asta ma afecteaza? Stau numai in casa toata ziua, nu prea ies afara si daca ies, o fac mai pe seara. Si bacul asta ma streseaza. Cam ce m-ati sfatui? Nu as vrea sa merg la psiholog sau psihiatru in nicun caz, prefer sa ma 'vindec' singura. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ZimZa a răspuns:

Exclusa*