| Cata240 a întrebat:

Sunt zile in care doar stau in pat si pe net. Nu am pofta de mancare si ma simt destul de ametit. Uneori ma gandesc ca as putea sa cad din picioare si mi se face frica. De la stat se trage? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shea_Wolf_Iuldia_1997 a răspuns:

Tu suferi de ceea ce este cunoscut ca sindromul adolescentului tipic. Este o boala ce trece de obicei, fara tratament, dupa pubertate si (din fericire) nu are efecte negative directe asupra sanatatii. Iti spun aceste lucruri din confortul patului propriu, de unde am refuzat sa ma misc in ultimele 2 zile. Ar fi o idee buna sa pui mana pe telefon, sa suni niste prieteni, sa iti iei geaca (ca doar e frig afara) si sa iesi si tu o zi. Este de notat ca acest sindrom, daca este lasat sa se manifeste mai mult de 2 zile, are tendinta sa aduca ca efect secundar hipersensibilitatea la lumina (nu, mama, nu deschide geamul, NU!) Distreaza-te pe afara si nu o sa te mai clatini prin casa!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai iesi la o plimbare.Ai nevoie de odihna activa.

| DatMikassa a răspuns:

Inchide calculatorul, mananca si iesi la o plimbare.
Asta e tot ceea ce poti face, presupun ca stiai asta si fara sa iti spunem noi.

| IoanaCristina11 a răspuns:

Pai daca stai toata ziua numai în pat si numai în fata calculatorului, cred si eu ca te ia ameteala si nu mai ai pofta de mâncare. Ar trebui sa mai iesi pe afara, la o plimbare cu bicicleta de exemplu. Creierul tau trebuie sa se oxigeneze cumva, sau la o plimbare din când în când. Pe de alta parte, ar trebui sa vorbesti cu paritntii tai despre aceste ameteli. Sper ca te-am ajutat.