| simo80 a întrebat:

as dori sa stiu daca am programare la medic la amiaza se poate face acolo recoltarea de urina sau doar cea de dimineata? controlul e la ginecologie dar cred ca am o usoara infectie urinara? ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Corect este ca probele de urina sa fie data dimineata (din prima urina, pentru ca aceasta e cea mai concentrata), dar pentru urocultura (proba de urina pe care o dam pentru a despista daca exista un germene in urina) se accepta si urina de peste zi.
http://www.i-medic.ro/analize/urocultura

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! toate analizele se fac dimineata, cu exceptia celor in caz de urgenta in caz ca ajungi la spital, asa am patit si eu, am crezut ca am infectie urinara si am facut analiza la urina, a iesit bun rezultatul, dar buba e de natura ginecologica, nu te amagi si fa si una si altahappy
o zi placutahappy

evenso
| evenso a răspuns:

pentru examenul de urina trebuie sa ajungi pana la ora 11 ( din urina de dimineata este cel mai bine indicat si dus de acasa intr-un recipient )

| fosnet a răspuns:

Dimineata,simo. vei primi un recipient.

| corinusdeplus a răspuns:

Nu cred ca se face de dimineata, si oricum se vad toxinele din organism in urina eliminate chiar daca ai mancat ceva sau ai baut azi.Nu cred ca conteaza pentru infectia de care spuneai dar cel mai bine suna la cabinet unde ai programarea si intreaba.E cel mai bine asa.Bafta!

| simo80 explică:

Multumesc de raspunsuri am ajuns acasa de la controlul ginecologic astept rezultatele, dar am de luat ceva medicamente iar despre urina obligatoriu dimineata asa ca maine trimit la laborator pa pa