| TheDarkDragon a întrebat:

Buna, as dori sa va intreb, ori din propria experienta ori daca aveti cunostinte medicale, care credeti ca e vaccinul mai eficient si mai sigur dintre Pfizer si Johnson & Johnson? As vrea sa fac unul dintre ele dar nu stiu care ar fi mai ok.

PS: Daca vreti sa imi scrieti de Bill Gates si de noua ordine mondiala, va rog sa nu va obositi cu raspunsuri, chiar nu am de gand sa ascult opiniile conspirationistilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Oricare este disponibil la momentul respectiv, cifra de eficiență nu reprezintă un indicator de performanță.

| RobertMoon a răspuns (pentru Frank51):

Pai toate sunt disponibile de mult timp, nu se mai înghesuie lumea la vaccinare din păcate.

| johnnny123 a răspuns:

Testele arata ca Pfizer are eficienta mai mare decat J&J (95% vs 66%). Dar Pfizer se face cu rapel, J&J se face o singura doza. Personal, dintre cele doua as alege Pfizer.

P.S. Chiar ma bucur ca nu vrei sa asculti opiniile conspirationistilor, dar in cazul asta sunt nedumerit de ce ai asteptat atat de mult timp ca sa te vaccinezi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pfizer
evident stiu numai din auzite, nu sfatuiesc pe nimeni sa si le faca pe amandoua sa vada care e mai bun tongue

| RobertMoon a răspuns:

Eu recomand Moderna pentru că este cel mai eficient pentru varianta Delta, pe ăsta l-am făcut și eu prin aprilie când nu exista tulpina asta. Dintre ce ai spus tu as merge pe J&J.

| Floridori a răspuns:

Vezi tu, Bill Gates si noua ordine mondiala cu cipurile lor...Glumesc!

Ambele sunt in regula, dar eu as merge pe varianta J&J. Avantajul este ca faci o singura doza.
Principala diferenta este modul in care functioneaza cele doua.
Pfizer functioneaza pe principiul ARN-ului mesager, iar J&J pe principiul vectorului viral.
Deoarece in continuare se dezvolta tulpini noi, corpul ar putea capata o imunitate mai mare, sau cel putin o imunitate relativa la noile tulpini daca ar avea vaccinul cu vector viral, acesta fiind oarecum adaptabil in organism, la nivelul sistemului imunitar.Desigur, este doar la nivel teoretic si statistic luand in calcul alte tipuri de vaccin de pana acum.
Asta daca doresti sa il faci pentru o reala imunizare.

Daca vrei sa il faci doar pentru a nu mai fi nevoit sa faci teste cand calatoresti, de exemplu.Adica doar sa fie facut pentru a nu mai avea batai de cap, o optiune mai buna ar fi Pfizer (daca ai timpul necesar sa faci 2 drumuri), deoarece riscurile de a avea efecte adverse este mai scazut. Daca timpul te preseaza, atunci J&J, deoarece scapi mai repede.

| Iote a răspuns:

Din propria experienta?
Crezi ca am facut din fiecare cate unu?
In jurul meu toti au preferat Pfizer.

| TheDarkDragon explică (pentru Iote):

Nu cred ca ati facut din fiecare unul... Evident ca nu la aia ma refeream, ci din experienta, adica cum vi s-a parut sau cum v-ati simtit in functie de ce varianta ati ales.

| Gligore2000 a răspuns:

Ai de unde alege.ai aici ingredientele, alege unul cu cat mai putine ingrediente "speciale".

https://www.alertadigital.com/wp-content/uploads/2021/08/grafeno3.png

| doctorandus a răspuns (pentru Gligore2000):

Grafenul nu este un element. Grafenul este o varietate alotropica de carbon. Oxizi de "grafen" pot fi CO sau CO2. CO n-are de ce sa fie in vaccin, ca are acelasi efect ca si cianura.