| Deea_Andreea_1998_RBJr a întrebat:

As dori si eu o părere in legătură cu câteva întâmplări recente ce ţin de sănătatea mea. Acum 2 săptămâni am fost internată in spital pentru o infecţie urinara si anume bacteria E-coli, unde in urma investigaţiilor eu găsit si un streptococ beta hemolitic in gât. In urma tratamentului rinichii şi-au revenit parţial rămânând doar cu câteva dureri si de asemenea si gâtul. Insa la nici o săptămână de la externare m-am întors la urgente cu ameţeli destul de grave, varsaturi si câteva scaune moi. Acolo mi-au făcut o injectie si m-au trimis acasă cu tratament primind diagnosticul de gastroenterita. Insa, ameţelile au continuat si sunt destul de puternice. Menţionez ca am ţinut regimul dat de doctor. Am ales sa merg la medicul de familie si mi-a dat doar nişte pastile pentru ameţeli crezând ca ma prefac ca sa nu merg la şcoala...laughing in fine, in cursul zilei de astăzi am observat ca îmi curge din nas un lichid apos de culoare portocalie spre galben aprins. Stiu ca ar fi cauza sinuzitei. As vrea sa menţionez ca pe lângă ameţeli am si stari de greaţa puternica. Luna aceasta mi-a venit menstruatia de doua ori la interval de o săptămână si jumătate aproape. Am pus acest lucru pe baza cantităţii mari de medicamente (in special antibiotice) pe care am luat-o in ultima perioada.
Ce părere aveţi?
P.S.: Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Si eu am trecut printr-o gastroenterita chiar recent sau sa zic inca sunt in vindecare cu ea. Totul este de la boala si te vei reface. Ametelile vor disparea cand vei fi tratatata complet.
Eu am avut stari de voma, mucozitatea nasului era si inca este albicioasa galbuie si densa, tuse, greturi, somnolenta puternica, ameteli, dureri de stomac de nici in picioare nu ma puteam sa ma mentin, fara pofta de mancare si deranjata la stomac. Momentan mai am tusea si problemele cu nasul cat si mucozitatea din gat acumulata pe care cu greu o pot elimina, oricum nu am renuntat la medicamentele prescrise de medic. Daca tu mai ai ameteli, prezinta-te la medic, nu te juca cu boala asta ca se poate ajunge si la altceva mai grav. Oricum eu ca sa-mi elimin starile de ameteala dormeam foarte mult, oricum nici nu aveam chef de altceva.
Eu zic ca de la tratament ti-a venit menstruatia mult mai devreme, asa cum m-am trezit si eu luna asta dupa aproape 2 saptamani si un pic. Oricum un drum la medic nu strica!

Sanatate multa!

| Deea_Andreea_1998_RBJr explică (pentru MihaelaDart):

Mulţumesc mult de tot pentru sfaturi! Însănătoşire grabnica in continuare!

1 răspuns: