| Gabriela2011 a întrebat:

La exudatul faringian mi-a gasit streptococ beta hemolitic mi-a dat de aproape o saptamana tratament cu eritromicina si eu am racit ( am luat si tratamentul ) ma duc maine la control credeti ca o sa imi dea injectii? Mi-a zis ca dupa tratamentul cu eritromicina imi da 3 moldamine dar daca eu sunt mai rau racita decat eram ma gandesc sa nu imi dea penicilina... Ce stiti despre acest streptococ beta hemolitic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Streptococul beta hemolitic este un microb foarte periculos, care daca nu este tratat corect si complet ataca inima si rinichii. El nu da raceli obisnuite ci numai faringo-amigdalita, asa ac e posibil ca "raceala" ta sa fie doar o viroza. Nu stiu daca iti va da sau nu penicilina si te cred ca te temi. Dar trebuie sa stii ca infectia in sine este foarte periculoasa si ar trebui sa faci tot ce iti spune medicul ca sa scapi de ea. Uite, mie imi face probleme si sunt alergica la penicilina. DEci nu pot sa fac nici penicilina nici moldamin. Asa ca de mai multi ani fac cateva episoade pe an, ma tratez cu eritromicina, imi fac tot felul de analize ca sa imi supraveghez inima si rinichii si ma gandesc serios sa ma operez si sa-mi scot amigdalele (fiindca sunt locul in care microbul se ascunde de tratamentul cu eritromicina).

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Glomerulo-nefrita acuta, reumatismul articular si endocardita sunt cele mai de temut complicatii pe care le da streptococul beta-hemolitic netratat.Asa ca fa tratamentul complet si nu te feri de injectii fiindca ele iti vor face numai bine. Multa sanatate!