| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa donez sange, am 16 ani.Nu conteaza varsta,nu? Daca sunt anemica, pot dona sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii majora, iar daca esti anemica te timit acasa si iti mai dau si niste vitamine

| neutrino a răspuns:

Nu poti dona pentru ca nu esti majora.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu poti dona pentru ca esti minora si in nici un caz daca esti anemica.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Trebuie sa fi majora.
Trebuie sa ai o oarecare constitutie/masa pentru a dona. Altfel te trimit aia acasa numai cum se uita la tine.

| lucifer12345678 a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani
sa nu fii anemica
sa ai 50 kg

| Shizuo a răspuns:

Nu poti daca esti minor, si te va impiedica si faptul ca esti anemica