| blondinalaura a întrebat:

As vrea sa ma apuc de o dieta pentru slabit si nu stiu
ce fel de mancaruri sa mananc si ce fel de exercitii sa fac! Va rog sa ma ajutatihappy >Funda!big grin< big hug

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Buna, ti-as recomanda sa alergi timp de 30 minute sau sa faci inot este foarte sanatos, si sa nu mai manaci gras si mai ales sa nu mai mananci atata paine ( Painea ingrasa ), de exemplu mananca mere pentru ca te ajuta sa slabesti usor, Terciul de ovaz: va elibera carbohidrati in mod egal pe durata zilei, fapt ce va stabiliza nivelul zaharului din sange, energizandu-te si eliminand momentele de foame extrema.
, Ardei iuti: daca vei consuma ardei iute cu 30 de minute inainte de masa, iti va fi cu 10 procente mai putina foame, Supa: cei care mananca supa la primul fel de mancare vor consuma cu 20% mai putina hrana apoi, Terciul de ovaz: va elibera carbohidrati in mod egal pe durata zilei, fapt ce va stabiliza nivelul zaharului din sange, energizandu-te si eliminand momentele de foame extrema, Migdalele ajuta la alungarea senzatiei de foame, fiind o gustare foarte sanatoasa si hranitoare. In plus, fiecare inghititura trebuie mestecata de 25-40 de ori, cam asta stiu, dar iti dau un sfat ar trebui ai 3 mese si sa nu mananci foarte mult seara din potriva sa mananci mai putin, sa nu fie mancare grasa ( fast-foos, carofi pai etc.)

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe alimente sărace în calorii dar care să asigure minimul de vitamine și săruri pentru buna funcționare a organismului, practică un sport și hidratează-te corespunzător.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| bulin a răspuns:

Http://dietadukan.ro! Slabesti rapid si sigur, fara mancare costisitoare si doar cu 30 min de mers pe jos / zi.

| LoveYouR a răspuns:

Deci faza cu mancatul dupa ora 19 este fals! Corect este sa nu mananci in ultimele 4 ore inainte de culcare.Deci daca mananci la ora 23 te culci la ora 3.Asta este pentru ca digerarea alimentelor trebuie sa aiba destul timp sa se faca! Nu neaparat sa tii dieta! :* Incearca sa nu mai mananci toate tampeniile(chipsuri, ciocolate si tot felul de dulciuri), daca nu poti sa mananci fara paine atunci mananca paine neagra(pentru ca e mai sanatoasa decat cea alba) dar in cantitati mici, cat despre exercitii, daca alergi o sa faci masa musculara(si deci o sa pari mai grasa). Da un searh pe google "Exercitii de slabit pentru picioare/fese/ etc... "! :*

| Azµre a răspuns:

3 mese pe zi la ora 8 la ora 13 și nu mai târziu de 19.
Cel mai bine ar fi să vezi un medic un endocrinolog pentru început, apoi un nutriționist.

| ßσьσсєℓα a răspuns:

Exerciţiul 1
Stai întinsă pe podea cu genunchii îndoiţi, braţele în lateral.
Ţine câte o greutate de 1, 5 kilograme în fiecare mână.

Ridică şoldurile, astfel încât corpul tău să formeze o linie dreaptă de la umeri până la genunchi.
În acelaşi timp, ridică braţele deasupra pieptului, palmele una în faţa celeilalte, astfel încât greutăţile să se atingă.

Aşteaptă câteva secunde, apoi coboară la poziţia de start.
Repetă exerciţiul de 15 ori
Exerciţiul 2
Stai cu picioarele depărtate. Ţine o greutate în mâna stângă, în faţa coapselor, palma orientată către interior.

Fă o fandare şi coboară în acelaşi timp braţul, ducând greutatea aproape de sol.

Ridică-te rapid în poziţia de start şi adu braţul în faţă, la nivelul umerilor, balansând uşor greutatea.
Repetă exerciţiul de 15 ori, apoi mută greutatea în cealaltă mână
Exerciţiul 3
Ţine picioarele uşor depărtate şi o greutatea cu ambele mâini, la ceafă.

Fă o fandare înainte cu piciorul stâng, în timp ce aduci greutatea în faţa ta, cu ambele mâini.
Genunchii tăi trebuie să formeze unghiuri de 90 de grade.

Întoarce-te la poziţia de start.
Repetă exerciţiul de 15 ori, pentru fiecare picior
Exerciţiul 4
Pentru acest exerciţiu vei avea nevoie de o coardă elastică cu mânere, pentru fitness.
Leagă coarda de o clanţă rezistentă, astfel încât mânerele să îţi ajungă la nivelul taliei.
Stai cu faţa spre uşă, ţinând câte un mâner al coardei în fiecare mână. Coarda trebuie să fie uşor întinsă.
Trage mânerele şi îndoaie genunchii, ca şi cum te-ai pregăti pentru ghemuire.
Revino la poziţia de start.
Repetă exerciţiul de 15 ori.

Pentru a evita accidentările, foloseşte o coardă specială şi asigură-te că este bine legată
Exerciţiul 5
Pentru acest exerciţiu vei avea nevoie de o minge pentru fitness.
Stai cu palmele pe podea şi picioarele sprijinite pe mingea de fitness, la nivelul tibiei.
Încordează muşchii abdominali şi mişcă apoi mingea cu picioarele către stânga, apoi către dreapta.
Repetă de 15 ori

Pentru un abdomen plat: Ananas

Ananasul este secretul abdomenului plat. Acest fruct este bogat în bromelină, o enzimă care accelerează absorbţia de proteine ​​dietetice (de la carne, pește, ouă și produse lactate, legume) în organism.

Pentru a beneficia de acest lucru, mănâncă numai ananas proaspăt, pentru că altfel, bromelaina este distrusă de căldură, în timpul conservării. Ananasul conține, de asemenea, fibre dietetice insolubile care ajută la tranzitul intestinal.

Arde grăsimile: Ardeiul dulce (ardei gras)
Ardeiul ajută la eliminarea unor cantităţi de zahăr și grăsimi, înainte de a fi asimilate de organism. Această legumă conţine urme de capsaicină (antioxidant), o substanţă cu gust picant care poate activa secreţiile digestive. În plus, ardeii au un conţinut foarte scăzut de calorii și proprietăţi diuretice.

Dacă vrei să obții cât mai mult din provitamina A, alege ardeii roşii, deoarece sunt mai bogaţi în acest nutrient decât ardeii verzi.
Anti-celulită: Ceaiul verde

Ceaiul verde este cel mai bun prieten al corpului, atunci când vine vorba de lupta împotriva celulitei. Este bogat în antioxidanţi, ceea ce înseamnă că are puterea de a păstra tonicitatea celulelor și, în acest fel, previne formarea celulitei.

Ceaiul verde încurajează organismul în a nu stoca grăsimea, eliminând-o din celulele adipoase, unde se stochează.
Arde grăsimile: Scorțișoara

Studii științifice recente au demonstrat că scorţişoara ajută la reducerea nivelului de zahăr din sânge, care, la rândul său, împiedică organismul să depoziteze zahărul sub formă de grăsimi. În plus, acest condiment dă mâncării o aromă deosebită, astfel încât nu este nevoie să mai adaugi zahăr sau alte potenţatoare de gust.

Foloseşte-o pentru a aroma iaurturile sau brânza proaspătă, dar şi atunci când faci deserturi, pe mere coapte, de exemplu.

| GGUESS a răspuns:

Sa mananci orez fiert fara nimic, la fel si hrisca fiarta fara nimichappy