| Execution a întrebat:

as vrea sa stiu cam ce mancaruri ar trebui sa consu adica ce dieta alimentara deoarece eu fac exercitii pentru muschi in general alergari grautati exercitii etc si as vrea o idee de dieta alimentara

Răspuns Câştigător
| metamod a răspuns:

Pai, depinde.
Daca vrei masa musculara, sa arati trasnet depinde si de varsta ta...
Incearca sa reduci din grasimi, in rest poti manca tot ce contine : lipide, carbohidrati si proteine.
Ce ai putea manca :
-Cartofii prajiti, fara carne, fara sare... Simpli, cu o salata de rosii, sau orice alta salata vrei tu. (pentru ca sunt foarte bogati in carbohidrati)
-Pestele, alaturi de o cana cu lapte (Foarte sanatos si bogat in proteine)
-Laptele, fiind si el o sursa forte a proteinei si al calciului pentru oase. (iti intareste si incheieturile)
-Fainoasele precum pastele, painea consumate mai moderat (maxim de 2 ori paste pe saptamana/ cate 1 sau 2 felii de paine la fiecare masa)
mai jos iti dau o lista cum ar trebui sa mananci, daca ai peste 14 ani, si sub 18, foloseste-o!

-Dimineata incearca sa bei o cana cu lapte + ce mananci tu de obicei (ar fi de preferat si un ou la 2 zile)
-Dupa-amiaza o masa bogata in carbohidrati, adica ce am spus mai sus (cartofi prajiti / cateva paste, ceereale integrale, putina paine)
-Seara cel mai indicat ar fi sa iti iei proteinele (pestele /laptele s.a.m.d) atentie sa nu mananci peste ora 7!

Un sfat, dupa ce mananci o masa cu proteine sa treaca minim o ora jumatate, pana mananci o masa cu carbohidrati (si invers), chestia asta e cea mai importanta happy

Eu am spus mai sus ce am crezut ca e mai important, daca ai posibilitati, imi poti lasa o lista completa cu ce poti manca tu de zi cu zi, si eu o sa-ti dau un raspuns, cum si ce fel trebuie sa le mananci funda?