| LanaDelRayFan a întrebat:

As vrea sa ma consult cu voi, vreau o părere sinceră si ce ati face voi in locul meu. Am 20 de ani si am acnee in zona mandibulei, pomeților si a gâtului. Am crezut ca este ceva hormonal, asa ca am fost la endocrinolog dupa încercări eșuate la dermatolog care nu si-au facut efectul... endocrinologul m-a pus sa-mi fac analizele la hormoni iar toate au iesit bune. Menționez faptul ca am cicluri neregulate si dureri, asa ca mi- recomandat sa iau anticoncepționale. Pentru ca acneea mea nu este de tip hormonal, parca as ezita sa incep tratamentul cu anticoncepționale, mai ales ca mi-e frica putin pentru ca nu am auzit lucruri prea bune despre ele. Voi ce ati face in locul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Ar trebui sa iti faci curaj sa consulti un dermatolog. Solutii sunt, dar ce vrei tu acum este solutia cea mai eficienta si cu efect rapid pentru problema ta. Diferenta dintre o parere si un diagnostic este mare. Apoi nu uita ca in jurul tau sunt o multime de companii farmaceutice ce vor sa iti vanda tie promisiunea lor. La fel si in industria cosmetica. Deci ca sa scurtezi aceasta mica neplacere si sa iti poti lasa tenul privit fara sa fii nevoita a-ti feri privirea, fuguta la dermatolog!

| LanaDelRayFan explică (pentru Paul754880338):

Crede-ma ca de 4 ani încoace tot asta fac, si toate rezultatele au fost temporare. Am fost la foarte multi dermatologi, am respectat toate schemele de tratament si mergea doar pentru o perioada de timp.

| Paul754880338 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Atunci incearca, mai ales acum, vara, soarele. Expunerea la soare cu moderatie, un sapun mai putin agresiv ( ca cele pentru noi nascuti ) folosit de doua ori pe zi, un supliment de Zinc si nu in ultimul rand poate mai verifici o data cu ajutorul unui nutritionist obiceiurile tale alimentare si legatura acestora cu secretia ta de sebuum. Ai putea descoperi in alimentatie ceva ce trebuie indreptat.

23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| LPCTSTR a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"Am 20 de ani si am acnee in zona..."... esti ok? confused laughing

| LanaDelRayFan explică (pentru LPCTSTR):

Da, ce ti se pare asa anormal in ceea ce am spus?

| LanaDelRayFan explică (pentru LPCTSTR):

Imi cer scuze, am crezut ca mi te-ai adresat mie.

| LPCTSTR a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Zic si eu... era destul de evident ca ai spus cat ani ai... doar era singurul numar pe care l-ai scris happy

| LanaDelRayFan explică (pentru LPCTSTR):

Asa este, imi cer scuze inca o data?

| LPCTSTR a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Nu-i nevoie de scuze happy
Ma asteptam la asta laughing

| alina2k18 a răspuns:

In locul tau as merge la un alt medic dermatolog si as pastra o legatura cu el apropiata in sensul ca vizite lunare, schimbat cremele, cautat si testat ce ti se potriveste si are efect asupra ta.
Sunt si medici care accepta poze in email dupa ce ai fost la ei la cabinet la consultatie.
Eu am colaborat asa cu o doamna dr dermatolog, ii trimiteam poze extrem de clare si ii aratam cum se prezinta fata si imi dadea recomandari ce sa adaug, daca sa hidratez mai mult etc, fireste vorbim de chestii dermato cosmetice, pentru tratamentul propriu zis am fost la cabinet de 2 ori. Din pacate nu mai e in tara.
Nu uita ca acneea in cazul unor persoane se TRATEAZA SI VINDECA GREU plus... apare recidiva in 30% din cazuri din pacate.
Deci nu merge cu ia uite m-am dat 2 luni cu o crema si tot am acnee, poate dura si 2 ani ca sa scapi de ea si sa ai un ten SANATOS si frumos dupa si ca sa il mentii asa trebuie o ingrijire atenta bineinteles.

| LanaDelRayFan explică (pentru alina2k18):

Ai dreptate. multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat!?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mergi si la alt dermatolog. Sa stii ca anticonceptionalele nu iti fac nimic rau daca sunt luate la prescriptia medicului. Eu am reusit sa scap de acnee dupa un tratament cu antibiotic. Eu am mers la clinica Anima si o recomand, nu doar pentru dermatologie ci pentru orice.

| LanaDelRayFan explică (pentru Aasdfghj):

Am luat si eu multe antibiotice si si-au facut efectul pentru o perioada scurta de timp... consider ca am avut toata rabdare necesară si nu vad nicio schimbare, ma simt foarte urata din aceasta cauza.

| Aasdfghj a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Nu ai de ce sa te simti urata. Nu lasa oamenii din jur sa te catalogheze dupa asta. Stiu ca este nasol sa ai cosuri dar incerca sa treci peste acest aspect si sa iti vezi frumusetea. Incearca atunci cu alti medici. Infara de acest tratament cu antibiotic, ti-au spus si cum sa iti faci un ritual de ingrijire, recomandand produse? Eu in locul tau as incerca tratamentul cu anticonceptionale. Ceva rau nu are cum sa se intample.

| LanaDelRayFan explică (pentru Aasdfghj):

Sigur, in afara de antibiotic mi-au recomandat si creme, seruri pentru noapte/zi. imi este teama ca daca voi începe tratamentul cu anticoncepționale, atunci cand il voi întrerupe acneea va reveni. ce crezi?sad

| Aasdfghj a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Poti incerca. Daca nu incerci nu ai de unde sa stii cum o sa fie. Eu as "risca" in felul asta.

| Celestina003 a răspuns:

Eu zic să ai răbdarepoate trece de la sine. Sa iti povesteasc experiență mea pe anul ăsta.La mine a început din luna martie sa am coșuri pe frunte si bărbie nu m-am dat cu nimic pe fătă...dar imi schimbăm asernuturile de perna la 3 zile înceam sa beau apa mai mult nu mi-au dispărut am vazut pe internet o metodă "scapa de coșuri cu apa rece si apa calda " am facut metodata asta de 3 ori pe zi,ma spalam pe fata cu apa rece,apoi apa calda, apa rece,apa calda ok a mers metoda cosurile deveneau mai mici si se uscau far dupa o saptamana sa agravat! Eu am avut cosuri pe frunte, obraz, barbie, mustață(gura), nas eram trista rau si nici nu mai ieșeam din casa la aniversări
sau magazin, erau mari si multe. Dar totusi nu ma dădeam cu nimic pe fata am zis sa ma dau cu o cremă skinoren si mi-a facut si asta si mai rau! doar de la 3 zile m-am dat. Față mea era urât si imi venea sa plâng am renuntat la creme. dupa credeam ca din vina ca nu dorm, am inceput sa imi fac program de somn si încet, încet, imi trecea una cate una am fost la dermatolog ieri si am discutat cu dânsa si mi-a dat antibiotice, vitamina b6 si ceva de scalp seara.i deja azi sunt mai bine, mi-a zis ca s-ar putea să fie de la stres, sau dulcuri de la ciclu nergulat si sa nu cumva sa ating un cos.si sa ma spăl pe cap doar de 2 ori pe saptamna, deci mi-e acneea incepe sa imi treaca usor, usor nu iti face griji o sa iti dispara si tie, doar nu o sa rămâi asa mereu! Dar cu cate mai putine produse pe fata atat mai bine.

| LanaDelRayFan explică (pentru Celestina003):

Te inteleg... tot ce ai spus tu, mi-a fost recomandat si mie si am trecut prin ce ai trecut si tu, dar la 15-16 ani.Ce varsta ai?

| Celestina003 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Am avut prima dată acnee la 15 -16 ani mi-a trecut, si acum am din nou acnee la 20 ani.

| LanaDelRayFan explică (pentru Celestina003):

Deci esti sora mealaughing)) in momentul de fata urmezi vreun tratament?

| Celestina003 a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Daa laughing

| Paul754880338 a răspuns (pentru Celestina003):

Corect!

| RowseRj a răspuns:

Încearcă să te consulți cu un alt doctor.