Întrebare recomandată | Ralucutzu98 a întrebat:

As vrea sa slabesc acum ca este sezonul fructelor si al legumelor.Am 1,70, 57 kg, 15 ani si sunt fata.As vrea cel putin 2-3 kg.Cum sa procedez?(Bineinteles, nu vreau sa tin diete de la varsta mea ci doar un alt mod de hranire cu alimente sanatoase si care sa ma ajute in asa ceva). Multumesc.
Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndruşcăăăăBăăăăă a răspuns:

Şi eu cam acceaşi problemă. Eu am 11 ani. sunt micuţă, dar am în jur de 54-55 kg şi 1, 57 m. Chiar dacă ţi se pare că sunt grasă sau aşa ceva eu nu am burta. Nu am grăsime, dar la picioare e problemă! Sunt cam grăsuţe şi nu ştiam cum să dau jos! Eu vreau să dau jos până în toamnă-iarnă 9-10 kg şi m-am apucat de role dimineaţa şi seara, fac în jur de 15-30 min şi încerc să beau multă apă şi fără dulciuri ( nu îmi plac ) şi fără băuturi acidulate... Dar tu eşti perfectă la kilogramele tale, dar dacă totuşi vrei să dai jos îţi recomand salata verde ( poţi combina diferite legume când prepari salata ) sau pur şi simplu simplă, multe lichide, fructe ( kiwi, mere, nectarine ), iaurturi şi diferite cereale fără zahăr sau ciocolată! + Sport. Depinde.Alergat, role, bicicletă, sală.Cum vrei tu! O seară plăcută şi sper că te-am ajutat! O seară plăcută! Fundăăăă? puppy dog eyeskiss

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai trebuie să slăbeşti!

Sau vrei să ajungi subponderală?

Ai greutate NORMALĂ, iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 4 kg mai puţin decât greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce să slăbești dragă? Stai așa că ești numai bună.
Mănâncă cu măsură din ce vrei și atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manaca fructe si legume, bea multa apa si fa sport. Iesi cu bicicleta, role, la alergat in parc.

| dodicuta a răspuns:

Sport mult si evita grasimile si dulciurile.Intrebare: vrei sa "dai burta jos"?

| Ralucutzu98 explică (pentru dodicuta):

Daa laughing

| dodicuta a răspuns (pentru Ralucutzu98):

Pai daca doar atat fa programul pentru abdomen plat de la Nestle Fitness.http://nestle-fitness.com/ro/flatbellyprogram/?page=1