| katie03 a întrebat:

As vrea sa slăbesc cam 7-10 kg dar cum sa slăbesc? Puteți sa ma ajutați cu sfaturi de a slăbi? Va multumesc! Când a început carantina din Martie eram normala asa ca după luni întregi m-am îngrășat puțin deși mie nu îmi place cum arat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonima163333 a răspuns:

Uite cateva sfaturi pentru a slabi;
-fa mult sport, minim 30 min pe zi
-numara cate calorii consumi pe zi
-renunta la dulciuri,sucuri,paine,prajeli,la grasimi si la fastfood
-adauga in alimentatia ta legumele si fructele. Orezul este,de asemenea,bun si sanatos.
-carnea slaba; peste/pui
-branza, lapte, oua si paste(dar rar)
-bea multa apa, minim 2, 7 l
-mananca la ore fixe, cina sa fie pana la ora 19:00

| katie03 explică (pentru Anonima163333):

Da,asa am sa fac! Multumesc?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți numeri caloriile și ai grijă să nu depășești un anumit număr de calorii zilnic. Numărul respectiv de calorii zilnice necesar, îl poți calcula online, în funcție de vârstă, înălțime, kg și stil de viață. E o metodă extrem de sănătoasă dacă apelezi la mesele slab calorice pentru a nu depăși goal-ul necesar zilnic.

Apoi, o metodă nu atât de sănătoasă pe termen lung: să stai în deficiență calorică. Slăbești foarte repede, dar trebuie să ai grijă la multe aspecte.

Sau intermittent fasting. Dacă te uiți pe net, sunt numeroase metode prin care poți face asta, din punct de vedere al numărului de ore.
Eu fac de ceva timp 20/4, adică 20 de ore nu mănânc, iar în intervalul de 4 ore, am voie să mănânc. E extrem de benefic și sănătos, dar există și contraindicații. (citește mai multe pe net)
Dar orice ai decide să faci, să începi ușor, să avansezi treptat și să ai grijă la sănătatea organismului și la semnalele pe care ți-i le dă. Să nu exagerezi niciodată într-o extremă și să continui asta cât timp te simți bine, atât fizic cât și psihic.

| katie03 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru răspunsul tau!?

| Xinnicut a răspuns:

Am mai raspuns la intrebari de genul la greu, nu fa ceva radical, fa putin sport zilnic treptat, dupa eu am slabit nu zic cat dar extrem de mult mancam la ore fixe si nu mancare unsa fast food si dulciuri, doar bio si nu chesti ca scrie in magazin ca e bio, dimineata cereale musli sau iaurt cu cv sau un aperitiv legume cu bacon ou, la amiaza in tigaie fara ulei niste piept de pui cu legume si seara ceva supa, si multe lichide, mai multe detalii la mine la raspunsuri. Sper ca te-am ajutat.