| micuttzathha a întrebat:

aseara am fost la un suc cu prietenii. acolo, dupa ce am mancat m-am ridicat de pe scaun, am vazut negru in fata ochiilor imi tiuiau urechile si pur si simplu am cazut din piciare. cred ca toata chestia asta s-a intamplat cam intr-un minut. prietenii mei au chemat salvarea imediat. dupa ce am ajuns la spital eram foarte bine. medici au zis ca a fost doar o cadere de calciu. dar tinand cont ca am mai lesinat si de dimineata nu stiu ce sa cred. voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Daca ai lesinat in dimineata dinante de lesinul de la intalnirea cu prietenii, sigur a fost de la ce au spus cei de la Urgenta:cadere de calciu.Presupun ca ti-au facut ceva perfuzii.
Sau ai lesinat,in dimineata,de dupa intalnirea cu prietenii?
Motive pot fi multe:cura de slabire,tinuta "dupa ureche",deshidratare, o lipotimie, stres prelungit, tensiune mica, etc.

| micuttzathha explică (pentru pietrean):

Am lesinat dupa seara cu prietenii, cura de slabire nu tin. deci din start am eliminat aceasta varianta.

| pietrean a răspuns (pentru micuttzathha):

Mergi la medicul de familie,ca sa-ti dea o trimitere pentru analize la un laborator, care are contract cu CAS-ul, ca sa nu platesti nimic. Apoi, o sa vezi care e problema cu lesinul, mai ales ca ai lesinat dupa ce ai fost la urgente.Este si periculos sa cazi asa, din picioare; te poti lovi la cap.

5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pentru linistea ta te duci la medicul de familie pentru investigatii.Nici o precautie nu e de prisos cand e in joc sanatatea ta.Ai grija de ea!

| piticelm a răspuns:

Asa am patit si eu, tot cadere de calciu, ar fi bine sa iti faci si analize sau daca nu vrei, poti manca alimente bogate in vitamine, calciu ca sa te ajute.

| Ermendos a răspuns:

Eventual mergi la un neurolog sau la med de familie