| Anniyaaa a întrebat:

aseara mi-am rupt din greseala o alunita cu unghia, crezand ca este un cos.Era pe frunte, nu mare, de culoare maro. Vreau sa spun ca am jupito de tot. A ramas un semn rosu, nu prea adanc. M-am dat cu crema cicatrizanta si acum pare ca s-ar inchide. Nu mi-a curs sange sau altceva. Exista totusi vreun risc? Am auzit tot felul de lucruri cu cancer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sfatul meu mergi la medicul de familie pentru o examinare și dacă este necesar te va trimite și la dermatologie.
Nu le mai agresa chiar dacă apar mici probleme în zona lor, consulți medicul!
Așa este, sunt periculoase și o dată pe an este bine să fie examinate de un dermatolog.
Sănătate.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai rupt-o o singura data, nu ar trebui sa se intample nimic rau. Totusi, daca pe zona respectiva reapare o alunita, trebuie sa te vada un dermatolog.

| Sas a răspuns:

Nu este nimic adevarat este o tampenie nu patesti nimic