| YoYoJuSt4U a întrebat:

Astazi am fost la plimbare cu mama si am condus-o pana la lucru si cand sa trec strada, sub ochii ei si ai unei colege de serviciu era sa fiu calcata de masina.Noroc ca a pus frana brusc.Era la cativa centimetri fata de mine inainte m-am asigurat apoi am trecut strada si nu stiu cum a aparut dar l-am vazut langa mine si am inceput sa ii arat teapa si sa il injur iar apoi am inceput sa plang si am plecat acasa cu un taxi.inainte sa urc in taxi nu mai puteam sa respir, nu mai aveam aer de la stomac si eram in stare de soc.Acum cateva zeci de minute am avut o durere in inima ca si cum m-ar fi injunghiat cineva, scurta dar dureroasa.De ce? Va rog nu va bateti joc este foarte important, se putea intampla oricui.Eu totusi cred ca a fost un blestem din partea buniciii mele vitrege, ea face tot felul de blesteme si vraji de genul asta.Ma ajutati? Va rooog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Λndrei a răspuns:

Blesteme? Vraji? Stiai ca mai demult daca borbeai sau macar dadeai de inteles despre aceste lucruri erau pe un par deasupra unor paie? Dar astea erau tehnicile misterioase de supravietuire ale stramosilor nostri laughing
Nu exista blesteme sau vraji,cine ti-a bagat in cap aceste lucruri nu stie despre ce vorbeste.A fost doar un eveniment neasteptat in care tu ai fost intr-un loc nepotrivit la momentul nepotrivit.Ti se pare ca daca aceste lucruri erau cu adevarat real si is "faceau efectu" acum eu mai scriam acest raspuns?
Dureri la inima se intampla des sa am si eu pentru ca ma suprasolicit si creste tensiunea dar intr-adevar rar,asa si tu.Te-ai speriat si inima ta a reactionat mai tarziu, sper eu, normal.
Nu mai crede in aceste lucruri si o sa vezi ca o sa treci peste toate aceste lucruri.
Si ca sa te mai inveseles iti amintesc ca mai demult exista o zicatoare intre batrani: "Un blestem aruncat asupra cuiva se va intoarce asupra ta!"
Fi puternica si nu mai crede in aceste lucruri! happy

| YoYoJuSt4U explică (pentru Λndrei):

Multumesc.Habar n-ai cat de mult m-a ajutat raspunsul tau.Paaa!

| Λndrei a răspuns (pentru YoYoJuSt4U):

Sunt fericit pentru ca te-am putut ajuta sa treci peste acest moment dificil, ai grija de tine!

| YoYoJuSt4U explică (pentru Λndrei):

Multumesc! Daca esti utilizator senior, poti sa-mi raportezi raspunsul Laurei care m-a insultat? Eu sunt utilizator Junior si nu ma lasa.Paa!

| Λndrei a răspuns (pentru YoYoJuSt4U):

Scuze dar sunt junior, abia ieri mi-am creat acest cont sad

| Laura a răspuns (pentru YoYoJuSt4U):

Hai că ești culmea laughing. Pot să te raportez și eu pentru prostie? După ce că nu ești în stare să treci strada mai și crezi că de vină sunt blestemele bunicii laughing). Tu te-auzi?

16 răspunsuri:
| DrA a răspuns:

Stai linistita. Simptomele pe care le ai sunt din cauza socului. Incearca sa te aduni si sa nu te mai gandesti la ce ar fi putut sa fie. O sa iti revii. Nu cred ca e vorba de nici un blestem, cred ca e vorba de o simpla intamplare nefericita. Nu te mai gandii la prostii din astea ca mai rau iti faci. Te chinui singura. Hai zambeste un pic si totul va fi mai bine. >big grin

| Zartbitter a răspuns:

Bună.
În primul rând, trebuie să eviți să ții cont de răspunsuri inventate, și trebuie să înțelegi cu adevărat ce se întâmplă cu tine și cu corpul tău. Indiferent de ce ai vrea tu să fie adevărat sau neadevărat.

Corpul tău este o mașinărie foarte complexă, iar așa cum discurile de frână ale mașinii despre care povestești sunt mai tocite după acest eveniment, așa este și o parte (sau mai multe) din corpul tău.

Ceea ce ai simțit tu este normal. Urmărește reacția unei pisici atunci când se sperie: întâi se zburlește (mărindu-și volumul aparent), se comportă sălbatic, cum ar zice lumea, apoi, când poate o ia la fugă, și după ce se ascunde undeva se oprește și își curăță blana.

La un asemenea șoc, orice corp (și minte) reacționează așa cum a reacționat al tău: glandele suprarenale secretă o cantitate imensă de adrenalină, ceea ce transformă corpul (și mintea) într-unul mult mai puternic, agresiv, hotărât (te-ai zburlit ca o pisică speriată). Apoi, când înțelege că pericolul a trecut, își revine: întâi trece printr-o scurtă clipă de panică (momentul în care ți-a fost greu să respiri și în care pisica fuge), cauzată de excesul de adrenalină ce se află în continuare în corpul tău și dereglează temporar reacțiile normale ale corpului și minții. Apoi se relaxează, și compensează pentru energia pierdută cu câteva clipe înainte. În cazul tău, prin acel moment de plâns, atunci când te-ai simțit cel mai în sigurață.

După ceva timp pot apărea și replici ale acestui efect. Mintea ta este încă în stare de șoc. Ea îi poate transmite corpului aceste senzații, și, chiar dacă tu nu ești în pericol, reacționezi ca atare. Inima ta și sistemul tău nervos trebuie să-și revină după acea scurtă supradoză de adrenalină, dar, mai mult, psihicul tău are nevoie de ajutor. În momentul de față, el poate genera astfel de replici pentru o lungă perioadă. De obicei se manifestă prin dureri de inimă, migrene sau mai cu seamă coșmaruri și momente de anxietate.

Este important să înțelegi că, chiar dacă tu nu simți că te-a afectat acest lucru, mintea ta și corpul tău știu ce s-a întâmplat și-ți pot crea „mici" surprize uneori.

Dacă ai la școală (sau la instituția unde mergi zilnic) un psiholog sau un asistent social, încearcă să îți faci curaj și să porți câteva minute o discuție pe acest subiect. Contactul direct cu o astfel de persoană te va liniști mai mult.

Sfatul meu este să te bucuri că n-ai pățit nimic, nici tu, nici alții, cât despre bunica ta vitregă, indiferent cât de mult simți tu că te urăște, vrăjile și blestemele ei n-au nicio legătură cu ce simți tu acum.

Dar despre autenticitatea lucrurilor de acest tip, n-are sens să discutăm acum :-)

| Unicucebeea a răspuns:

Raspunsul meu este sec:Ai avut un atac de panica si punct...O sati revii incetul cu incetul, crede-ma draga ca si mie mi s-a intamplat asta de zeci de ori pana m-am obisnuit si trec mai departe, eu din firea mea sunt mai neatenta si de aceea.Si tu Laura,hai hai taci ca nici tu nu esti mai breaza, du-te pe un site in care sa insulti cum vad cati place, si nu ai voie sa judeci. Apropo este site de intrebari si raspunsuri! Nu de exclamatii jignitoare.

| wintage a răspuns:

Inspira de cateva ori adanc.

| xGyAx a răspuns:

Pai...parerea mea este ca blestemele intredevar exista, cu toate ca unii nu cred in asa cevahappy si eu am fost blestemata de o gramada de ori...si crede-ma stiu cum ewinking daca bunica ta te uraste poate ca totul e din cauza ei, dar poate fi si din cauza neatentii sau a unei imaginatii bogatehappy

| IngerAlb a răspuns:

Sunt din cauza socului.Nu te alarma.Te-ai speriat prea tare in momentul de fata.Iti vei reveni, daca nu te vei mai gandi la asta.Si blestemele nu prea as crede ca exista, deci.Succes!

| noname12344321 a răspuns:

Aceea durere de inima ai simtit-o din cauza socului.Te-ai speriat prea tare si de aceea ti s-a intamplat asa.Si mie mi s-a intamplat cand eram mai mica si tot la fel nu mai puteam sa respir.Eram foarte speriata si acum cand traversez strada pana nu vad ca se opreste de tot acea masina nu traversez.In orice caz totusi nu cred ca este din vina bunicii tale.Dar daca tu te-ai asigurat foarte bine si eceea masina a venit dintr-o data inseamna ca s-ar putea sa aiba o legatura! Te pup si sper sa te mai linistesti

| marioever a răspuns:

Blestemele sunt in capul celor care cred in ele! cel mai sigur din cauza emotiilor, a stresului si bineinteles al tensiuni arteriene din acel moment este posibil sa fi dat astfel de simptome! cel mai bine este sa respecti un regim sanatos si o viata sanatoasa si o sa te simti mai bine! cat despre vrajitorie eu cred ca am depasit ani copilariei! ps:fundita