| Evaxx77 a întrebat:

Bună! Astăzi am mâncat niște ciorbă și am simțit ceva ciudat în gură și am găsit o bucățică de sârmă de la sârma buretelui de vase, cel mai probabil mama nu a clătit cum trebuie oala înainte de a face mâncarea! Cert este că sârmuluța aceea am scuipat-o imediat dar totuși acum mi-e frică să nu fi înghițit vreo altă bucățică fără să-mi dau seama! În caz că da, există vreun pericol sau o voi elimina pe cale naturală? Ce se poate întâmpla? Se poate 'perfora' stomacul, intestinele? Să merg la un medic? Mentionez că acea sârmuliță de la buretele de spălat vase era din inox, nu avea mai mult de 2 cm dar acum îmi este teamă să nu pățesc ceva în caz că am înghițit vreuna. Mama a spus să nu-mi fac griji pentru că nu se va întâmpla nimic însă eu sunt foarte îngrijorată și mă gândesc nonstop la asta. Vi s-au întâmplat lucruri de genul? Dacă da, ce ați făcut?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pereții intestinelor sunt foarte rezistenți, nu se pot fisura nici cu un cuțit dacă nu se pune forță destulă. Problema apare când se înghit substanțe corozive care pot dizolva straturile de protecție ale pereților.

| Evaxx77 explică (pentru Frank51):

Da, doar că mai teamă îmi este de momentul când va ajunge în intestinul gros, acolo cred că există riscul de a perfora anusul sau de a se bloca. Întradevăr, stomacul este protejat de acidul gastric, mai jos este problema…
Să merg la un medic?

| Frank51 a răspuns (pentru Evaxx77):

Dacă știi că ți se va perfora intestinul gros de ce mai stai pe gânduri? Până la urmă tu știi cel mai bine right?

Răspuns utilizator avertizat
| Skarr a răspuns:

O sarmulita de 2 cm nici nu o sa o simti.
Nu te mai speria ca n ai de ce