| rGhost a întrebat:

Astazi la ora de educatie fizica in timpul unui exercictiu de gimnastica la sol (pe saltea) cred ca am fortat coloana vertebrala si s-a auzit un pocnit. De atunci am o usoara duree in anumite unghiuri si cand desfasor diferite activitati cum ar fi coboratul scarilor. Am observat cand am ajuns acasa ca am o urma rosie in zona coloanei toracice. Ce ar putea fi? Credeti ca mi-am fracturat coloana? Sau vreo vertebra? Poate sa se agraveze in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu există coloană toracică, coloana este doar una singură și asta este vertebrală.
În nici un caz nu ai fractură de coloană, dacă ai fi avut, acum ai fi fost într-un spital mort, sau paralizat.
Gândește mai bine unde ai durerea aceea și unde ai urma roșie.
Pe abdomen, sau pe spate și în ce zonă mai exact.
Dacă totuși este vorba de partea frontală (cutia toracică) în zona coastelor și ai o pată roșie pe sub piele și dureri în acea zonă, este posibil să ai o coastă fracturată, iar pata roșie indică un hematom, caz în care trebuie să mergi de urgență la spital.

| HoneyPot a răspuns:

Poate ti s-a desprins stratul de piele/grasime de pe coaste. Daca aveai probleme reale la coloana acum erai la spital, paralizat partial.

| rGhost explică (pentru HoneyPot):

Deci pana la urma nu pare a fi ceva grav. Totusi, la atingere de o parte si de alta a coloanei simt o durere asa cum am mai spus nu foarte puternica sau atunci cand exercit presiune asupra coloanei, cum ar fi o saritura.

| Apache2605 a răspuns:

E posibil sa fie doar o intindere care treceintr-o saptamana. Oricum, cel mai bine e sa faci o vizita la medicul de familie sau la medicul scolii.
Inainte de exercitiile de la saltea trebuie sa faci incalzirea bine de tot. Pup si sanatate iti doresc!

| c0sty234 a răspuns:

Am patit si eu asa cand am cazut odata dintr-o saltea. Daca te doare rau intr-o luna iti trece. Totusi eu iti recomand sa te duci la un medic.

| adorblecleo a răspuns:

Nu se intampla nimic stai linistit nu s-a fracturat si nu are cum sa se agraveze in timp cel mai bine este sa te consulti cu un doctor dar nu ai patit nimic!