| Alex9P a întrebat:

astazi m-am lovit in ochi, pe sclera(partea alba) si e foarte rosu, asa ca o pata mica.Problema e ca ma doar super tare cand il ating si imi e frica sa nu patesc ceva la ochi, imi spune cineva ce as putea sa fac in afara sa merg la medic, am intels ca laptele ajuta? E adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Laptele nu numai ca nu ajuta, dar daca ai o eroziune pe cornee, aplicarea de lapte si alte remedii babesti va duce la o infectie si la posibila pierdere a vederii. Daca nu vrei sa te duci la medic, lasa-l asa si pregateste-te sufleteste sa ai deficite de vedere ulterior. Daca vrei totusi sa iti pastrezi vederea intacta, du-te urgent la medic.

| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa mergeti la medic in timpul cel mai scurt posibil pentru o examinare o ochiului si un tratament adecvat. http://www.i-medic.ro/......ital-ascar

| bulin a răspuns:

Nu mai atinge, o sa se retraga in cateva zile...Totusi nu se exclude posibilitatea unei hemoragii in spatele globului ocular.Mergi la un oftalmolog pentru o examinare.

| AdelinaC a răspuns:

Nu are cum sa te ajute laptele pentru ca nu are nicio legatura una cu alta.
Din pacate de medic nu scapi, ai face bine sa te duci la un oftalmolog cat mai repede ca e pacat sa-ti strici vederea dintr-o prostie.
Pana ajungi la medic iti poti pune ceva rece(de ex gheata)in zona ochiului pentru ca ajuta la oprirea sangerarii si calmeaza durerea.

| Infernia a răspuns:

Nu incerca cu niciun lapte. Du-te urgent la medic.