| anonim_4396 a întrebat:

Ati folosit cineva unguentul Mibazon (impotriva cosurilor)? Intr-adevar trateaza cosurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Mibazon este un unguent de uz veterinar. Contine 3 antibiotice (active si pe germenii din acnee) si prednisolon (un steroid antiinflamator).

Chiar merge bine pe acnee, dar trebuie sa tii cont ca, la om, nu sunt valabile toate informatiile din prospectul veterinar. Folosirea indelungata poate provoca atrofie a pielii, din cauza steroidului continut (prednisolonul e un tip de cortizon). E OK, daca nu-l folosesti mai mult de 7 zile consecutiv.

3 răspunsuri:
| Liviu_2019 a răspuns:

Pentru cosuri iti recomand Skinoren gel, Retin A, Brevoxyl sau Isotrexin Gel. Sunt destul de bune, important e sa le combini cu un tratament interior sa iei ceva pastile doxicilina, unidox, vitamina a, e. Iti recomand un dermatolog ca sa iti dea un tratament personalizat.

| AnabelleKr a răspuns:

Buna! Da, l-am folosit eu, este foarte bun, chiar trateaza cosurile. Si nu este nici scump, in jur de 9 lei. Funda?

| MaTrIx8378 a răspuns (pentru AnabelleKr):

E bun si pentru tenul gras? in cate zile apar rezultate?