| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa incep un tratament cu Roaccutane.Deja am cumparat capsulele,dar m -am ingrozit dupa ce am citit prospectul straight face.Am incercat foarte multe creme,solutii si prafuri,dar nu am reusit sa scap de acnee, asa ca, vrea sa incerc si Roaccutane, desi are foarte multe reactii adverse.
Credeti ca merita? Ati incercat?
P.s. Am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Roaccutane nu este permis la varsta ta, poti sa-ti pierzi si viata. da in judecata medicul acre ti-a prescris asa ceva, se incadreaza la tentativa de omor. Si in nici un caz nu lua Roaccutane, mai ales ca probabil este o acnee banala, juvenila, care va trece in 3-4 ani. las-o in pace, respecta igiena locala, nu stoarce cosurile, nu folosi fon de ten si va trece fara urme. daca se agraveaza foarte foarte rau (sa fii buba langa buba, mari si care sa lase semne adanci), atunci dupa 18 ani vei incerca si Roaccutane, dar pana atunci nici sa nu te gandesti

| Oița007 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar de ce este asa periculos Roaccutane?

| Brigaela a răspuns (pentru Oița007):

Are extrem de multe reactii adverse foarte severe.
O sa-ti spun cateva:
1. depresie severa (stiu mai multe persoane care s-au sinucis din cauza asta). persoanele mai tinere (18-19 ani) pot face psihoze care sa nu se corecteze la interuperea tratamentului si raman definitiv grav bolnavi psihic (cei mai multi necesitand tratament psihiatruc definitiv si nemaiputand sa aiba nici un fel de viata normala).
2. malformatii la viitorii copii. Sunt femei care au avut copii cu malformatii la 5-6 ani de la intreruperea tratamentului. Poate la 15 ani te gandesti ca nu e important sa ai copii sanatosi, dar la un moment dat va deveni important.
3. Insuficienta hepatica severa. Valorile enzimelor hepatice trebuie verificate la inceputul tratamentului si lunar in timpul tratamentului. Chiar si asa multi pacienti fac hepatita medicamentoasa care impune oprirea imediata a tratamentului, internare si tratament perfuzabil si unii raman cu ficatul bolnav definitiv.
4. Diabet. Persoanele care au parinti, frati, bunici cu diabet nu au voie sa ia Roaccutane, celorlalti li se monitorizeaza lunar glicemia si, chiar si asa, exista pacienti care au facut diabet zaharat in timpul tratamentului (si au ramas cu el toata viata).
5. Scade mult imunitatea si am avut un tanar care a murit in urma unei meningite cu virusul varicelei din cauza tratamentului (este unul din motivele pentru care nu se adminsitreaza la persoane tinere).
5. determina inchiderea vicioasa a cartilajelor de crestere daca, din greseala, se adminsitreaza la tineri cu cartilajele neinchise. Asta inseamna ca opreste cresterea in inaltime, da deformari dureroase ale articulatiilor si chiar blocari ale articulatiilor in pozitii incorecte (care necesita operatie pentru corectare).
Mai are sute de alte fecete adverse, multe potential mortale, dar astea sunt cele pe care le-am intalnit eu in practica.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te încadrezi în perioada de pubertatea, te "traduce" vârsta. Trebuie să ai răbdare, nu pui mâna murdară pe față.
Mergi pe un tonic, o mască și tinctură de propolis. Cere la Plafar așa ceva, mergi pe naturiste, acționează blând și nu au efecte negative.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Nu poți începe de capul tău! Trebuie să vezi un dermatolog!

| Azµre a răspuns:

Schimbă medicul! Nu se administrează Roaccutane de capul tău! Ai 15 ani ești în perioada pubertății, dacă iei așa ceva vei da organismul peste cap și atunci chiar că numai ai ce face.
Schimbi medicul! Nu toate cremele merg la toată lumea, nu toate mediacamentele!
Vrei să faci ce spui tu, e pură inconștiență din partea ta și a părinților care te lasă să faci asta.

Încearcă tinctura de propolis ai să vezi că e mai bune decât toate produsele acneice la un loc!

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Roaccutane nu e bun, este pentru cazurile foarte foarte grave cand este cos langa cos. cred ca iti imaginezi cum. si + ca are reacti adverse care din nefericire ti se pot intampla. Pai mie de exemplu mi-a dat un tratament un medic dermatolog care imi trec intr-o luna garantat. mi-a dat doxiclina(antibiotic care se iau in fiecare zi la o ora fixa) isotrexin gel si zinetyt(solutie). Cu gelul si solutia se da seara inainte de culcare si se clateste fata dimineata. Nu trebui sa bei bauturi acidulate si sa mananci alimente care contin cacao sau cofeina. Cat mai multa apa si fructe/legume. Asta mi-a zis dermatologul asta iti zic si tie :*. Deci tu alegi ce sa folosesti. Fundaa puppy dog eyes?