| carlyy1765 a întrebat:

Buna, azi dimineață când am avut scaun, atunci când m-am șters am avut sânge, însă foarte vag. Bănuiesc ca era sânge. Nu am fost constipata sau ceva iar sângele, prima data a fost deschis la culoare iar a doua oara închis. Sunt extrem de speriata. Sa consult un medic dacă se mai repeta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mici fisuri anale, hemoroizi.
Cumpara de la farmacie unguent "HEMORZON" si unge-te subtire in- si in jurul anusului (dupa spalare si uscare).
Este indicat sa te ungi seara, cu un jumat de ora inainte de culcare.
Tratamentul faci cca. o saptamana, chiar daca sangerarile s-au oprit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă se mai repetă.

| Freya1 a răspuns:

Sa fi constipat nu înseamnă doar sa nu elimini fecalele.Sa fi constipat mai înseamnă și sa elimini scaune groase adunate în timp, corpul tău sa se forțeze sa facă, sa ai fecale întărite etc.
Asa ca analizează dacă ai avut una din cele enumerate mai sus, iar dacă da pot fi hemoroizi sau fisuri.
Și eu mai am problema asta o data la ceva timp și după ce nasc o sa consult un medic.Nu e ceva ce sa nu se repare dar e bine sa fi sigura de ce ai.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Mergi rapid pentru o trimitere pentru colonoscopie! Câți ani ai? Ai mai avut vreodată sânge în scaun? Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme cu hemoroizii. Numai mânca pâine.

| Celula44 a răspuns:

Pot fi fisuri anale, pentru orice eventualitate du-te la doctor dacă se repeta