| Άℓз a întrebat:

Azi dimineata cand m-am trezit aveam o amigdalita unflata ( cea din dreapta ), ma durea capul si eram un pic mai fierbinte ( si de 2 zile nu am dormit bine ) ( app. am 13 ani )
Ce pot sa am?
Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonim_2824 a răspuns:

Mama ta stie? ar trebui sa te consulte un medic...problemle pot varia si eu de ex am 13 ani si anul trecut am avut amigdala stanga umflata, am fost la doctor si mi-a zis ca am amigdalita dar poate sa fie puroi sau altceva ...insanatosire grabnica!

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Amigdalele sunt legate de sistemul imunitar, asa se face ca, atunci cand ai o infectie in organism, se pot umfla. Se poate sa fi luat un microb, si schimbarile de vreme de acum, la inceputul toamnei, sa-ti solicite organismul mai mult si sa-l slabeasca in calea infectiei.
Mergi la medicul de familie, poate te trimite sa-ti faci ceva analize, poate exudat faringian (ia secretie din gat cu un gat cu vata), sa vada daca nu ai microbul ala, apoi in functie de ce ai iti va da tratamentul corespunzator. Ai grija mai mult cu sanatatea - dieta, activitatea fizica, somnul, stresul si altele ce pot sa ti-o afecteze.

| Lorien_2084 a răspuns:

Poate fi o raceala, sau o amigdalita (asta e numele bolii, organul a carui inflamatie provoaca boala se numeste amigdala)

| ioana_1029 a răspuns:

Bunahappy In primul rand, ce ti s-a UMFLAT( cu "m" nu cu "n") se numeste amigdala, nu amigdalita(aceea este boala). Poti sa fii racita, dar cel mai bine este sa vorbeste cu parintii, nu sa intrebi niste straini pe internethappy. Poti totusi sa incerci sa bei ceaiuri calde, sa te tii departe de inghetata si sucuri de la frigider si sa stai mai potolita pentru cateva zile.